Okullar tatil oldu karneler pazartesiye

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

Bu yıl okulların pazartesi günü sona erecek olması öğrenci ve velilerin kafasını karıştırırken, okullar fiilen dün tatile girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Şehit Pilot Muzaffer Erdönmez İlköğretim Okulu birinci sınıf öğrencisi Muhsin Burak, karnesini dün alanlardan. Eğitim hayatındaki ilk karnesini erken alan Burak, tatile gideceği için pazartesiden önce karnesini aldığını belirtti. Bütün notları pekiyi olan Burak, babasından bilgisayar yerine bisiklet istedi.

Eğitim öğretim süresi ‘180 gün olması’ gerektiği için okulların kapanışı pazartesi gününe denk gelirken, öğrenciler son hafta ders yapmadı. Okulların tatil olacağı son hafta öğretmenler daha çok karneleri doldurmak ve kalan notları tamamlamak için çalıştı. Lise son sınıf öğrencileri bir hafta ‘izinli’ sayıldıkları için fiilen bir hafta erken tatile girmişti. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, ÖSS’ye daha rahat hazırlanmaları için lise son sınıf öğrencilerini 12 Haziran’dan itibaren izinli sayan bir genelge yayınlamıştı. Lise 1. ve 2. sınıflar ise ilköğretim öğrencileri gibi pazartesi günü sadece karnelerini almak için okula gidecek. 19 Haziran Pazartesi günü kapanacak okullar, 18 Eylül 2006 tarihinde yeniden açılacak. İlköğretim ve liselerdeki yaklaşık 13,5 milyon öğrenci 3 ay, 575 bin öğretmen ise 2 ay tatil yapacak. Elverişsiz hava şartları nedeniyle ilköğretim okulları ve liselerin yarıyıl tatili bir hafta uzatılmış, 2005-2006 eğitim-öğretim yılının bitiş tarihi 12 Haziran’dan 19 Haziran’a ertelenmişti. 11 Eylül olarak belirlenen 2006-2007 eğitim-öğretim yılının açılış tarihi ise 18 Eylül 2006’ya uzatılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious