Okullar tatile girmeden çalışmaya başladılar

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Batıda okulların tatile girmesi ile birçok öğrenci kamp eğitim merkezlerine gitmeye hazırlanırken, doğuda öğrenciler ise şimdiden iş aramaya başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Maddi durumlarının yetersiz olmasından dolayı eğitim öğretim döneminin ilk günlerinden beri çalıştıklarını söyleyen öğrenciler, eğitim öğretim yılının son haftalarında ise okula gitmeyi bırakıp çalışmaya başlıyor.

Okumanın çok güzel bir duygu olduğunu söyleyen Ümit Kılıç, imkanlarından dolayı çalışmak zorunda kaldıklarını söyledi. Okula gitmeyip ağaç soymaya başladığını dile getiren Kılıç, "Ailemin bütçesine katkıda bulunmak için ağaç soyuyorum. Günde 10- 15 tane ağaç soyuyorum. Ağacın tanesini de 10 Ykr'ye soyuyoruz. Yani günde 2 YTL ancak kazanıyorum. Bu paranın 500 Ykr'sını kendim alıyorum, geri kalan kısımın aileme veriyorum. Ne yapayım çalışmak zorundayım. Keşke hiç aksatmadan eğitimime devam edebilsem." diye konuştu.

Yusuf Kocaman isimli öğrenci ise, günlük 3 YTL kazanmak için okulunu ihmal ettiğini dile getirdi. Eğitim öğretime zorunlu olarak ara verdiğini vurgulayan Kocaman, "Maddi durumumuz yetersiz olduğu için malesef çalışmak zorundayız. Bundan birkaç ay önce hem okuyorduk, hem de çalışıyorduk. Ama son bir iki haftadır hiç okula gitmeden çalışıyoruz. Okula gidersek zaten yorgun oluruz, hiçbir şey anlayamayız. Belki çok az para kazanıyoruz ama ne yapalım. Ailemize katkı sağlamak istiyoruz. Yoksa hiç okuyamayız." şeklinde duygularını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious