Okullara ‘e-kayıt’lar' 1 Haziran’da başlıyor

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00
  • Güncelleme : 30.08.2016 / 18:41:00

İlköğretim okullarına kayıtlar 1 Haziran’da başlıyor. Kayıtlar bu yıl Adana, Ankara, Eskişehir, İstanbul ve İzmir’de internet üzerinden alınacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Genelgede, İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde kayıtlar konusunda değişiklik yapıldığını ve kayıtlar sırasında velilerin beyanının esas alınacağı hükmünün getirildiğini belirten Çelik, kayıtların elektronik ortamda alınmasının öngörüldüğünü ifade etti.

Bu çerçevede, Adana, Ankara, Eskişehir, İstanbul ve İzmir’de 2006-2007 eğitim-öğretim yılından itibaren, yeni kayıtların internet üzerinden yapılabileceğini kaydeden Çelik, internet üzerinden kayıt işlemlerinin şu şekilde yürütüleceğini bildirdi: Veliler internet üzerinden kayıt başvurularını 1 Haziran-14 Temmuz 2006 tarihleri arasında internet ağına bağlı bir bilgisayardan http://meb.gov.tr veya http://ilsis.MEB.gov.tr adresinden ilköğretim okulu çağındaki çocuğunun TC kimlik numarasını girerek ‘e-kayıt öğrenci başvuru formu’nu dolduracak. Milli eğitim müdürlükleri ve ilköğretim okulları, mesai saatleri içerisinde gerekli personel bulundurarak internet ağına bağlı tüm bilgisayarlardan velilerin kayıt işlemlerine yardımcı olacak. Kayıt işlemlerinde velilerden hiçbir surette gönüllü veya gönülsüz bağış istenmeyecek. Öğrenci yerleştirme komisyonları, internet sayfalarında okul müdürlüklerinin ve velilerin danışmak üzere ulaşabilecekleri kişileri ve irtibat telefonlarını belirtecekler.

Bu komisyonlar velilerin beyan ettikleri adres bilgilerini de dikkate alarak okullar için öğrenci alacakları çevreyi planlayıp, 25 Temmuz’a kadar sisteme girecekler. Beyan ettiği adreste ikamet etmeyenlerin çocuklarının kayıtları kendi bölgelerine yönlendirilecek. Okul müdürlüklerinden aldıkları geri dönüşten sonra öğrencilerin kesin kayıt işlemlerini tamamlayarak, 14 Ağustos 2006’da ilan edecekler. Veliler, çocuklarının kimlik numarası ile yerleştirildikleri okulları ise 14 Ağustos 2006’dan itibaren bakanlığın internet adresinden öğrenebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious