Okullarda 2 bin 474 olay oldu

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı, geçen eğitim yılının son 1,5 ayı ile bu eğitim yılında toplam 2 bin 474 olayın meydana geldiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullardaki "vaka analiz formu" aracılığıyla tuttuğu istatistiklere göre, okullarda, geçen eğitim-öğretim yılının son 1,5 ayı ile bu eğitim yılında toplam 2 bin 474 olay meydana geldiğini açıkladı. Avcı, meydana gelen olaylara 6 bin 224 öğrencinin karıştığı, 9 öğrencinin ise hayatını kaybettiğini ifade etti.

Avcı, okullarda yaşanan şiddet olaylarının son bulması ve azalması amacıyla gerek Milli Eğitim Bakanlığına gerekse ailelere görevler düştüğünü belirtti. Okullarda yaşanan şiddeti tetiklediğini televizyon programları ve bilgisayar oyunlarının benzeri olduğunu vurgulayan Avcı, "Şiddet içeren, korku ve gerilime sebep olan görüntülerin, çocuğun gelişiminde kalıcı problemler oluşturacağına dikkatlerini çekmek istiyoruz. Çünkü öğrencilerimizi daha çok, televizyonun eğitim amaçlı kullanımından yararlandırmamız gerekirken, tam tersine onların zarar görmesine izin veriyoruz. "dedi.

Avcı, bilgisayarın karşısında 1-2 saatin üzerinde kalan öğrencilerin aile ve arkadaş çevresi ile sorun yaşadığına dikkat çekti. Avcı, cinsellik, şiddet ve travmatik sahnelerin bulunduğu televizyon ve bilgisayar programları gençlerin kişiliklerinde ve bilinçaltında şiddet duygularının yerleşmesine neden olduğunu ifade etti.

Avcı, okullarda yaşanan şiddet, uyuşturucu kullanımı, sigara ve içki alışkanlığı gibi davranış ve tepki bozukluklarının altında zararlı TV programlarının ve internet sitelerinin etkisinin görüldüğünü kaydetti. Avcı, saldırgan davranışlar gösteren öğrencinin bu tür davranışlar yerine spor, bilgisayar, güzel sanatlar etkinlikleri, akademik çalışmalar gibi çeşitli alanlara yönelmeleri sağlıklı davranışlar geliştirmelerini kolaylaştıracağını vurguladı.

Şiddete maruz kalan hem de şiddeti yapan öğrencilere yönelik psikolojik yardım hizmeti sunulması gerektiğine dikkat çeken Avcı, suç işlemeyi, kavga etmeyi adeta alışkanlık haline getiren ve okula ve arkadaşlarına zarar veren öğrencilerin kaydının Açık Lise'ye alınmasını önerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious