'Okullarda cep yasağı' Başbakanlık'ta

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, okullarda cep telefonu kullanımının disiplin altına alınması için bir yönetmelik değişikliğine gidildiğini belirterek, bu değişikliği onay için Başbakanlık'a gönderdiklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Okullardaki şiddet olaylarının önlenmesi için alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, ilk toplantısını yaptı. Komisyon Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Halide İncekara, şiddet olaylarının sadece bir toplumun, bir devletin sorunu olmadığını belirterek, 25 milyon genç nüfusu bulunan ve bunun 15 milyonu ilköğretim çağında olan Türkiye açısından okullardaki şiddet olaylarının ayrı bir önem taşıdığını kaydetti.

Komisyonun ilk misafiri olan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, şiddet eğiliminin aile ortamında başladığını vurguladı. Aile ortamında başlayan şiddetin, gençlerin diğer hayat evrelerinde de devam ettiğini dile getiren Çelik, "Çoçuklar şiddet olaylarıyla ilk olarak aile ortamında tanışıyorlar. Geçmiş dönemlere göre azalmasına rağmen okula başlayan öğrenci öğretmeninden dayak yiyor. Biraz daha büyüyüp lise çağına gelen öğrenci, bir toplumsal olaya karışınca polisten dayak yiyor. Hapishaneye düşünce gardiyandan dayak yiyor. Askere gidince komutanından dayak yiyor. Bu bizim gerçeğimiz, ama asla tercihimiz olamamalı. Biz bunu hak eden bir toplum değiliz" şeklinde konuştu.

Okullardaki şiddet olaylarının son bir iki yıldır toplumun gündemine geldiğini, bunun internet ve televizyon gibi bazı global uzantıların sonucu olduğunu ifade eden Hüseyin Çelik, ABD, Japonya, Almanya gibi gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında, Türkiye'deki okullarda şiddet olaylarının son derece az olduğunu kaydetti. Okullardaki şiddet olaylarının henüz vehamet boyutunda olmadığının altını çizen Bakan Çelik, Türkiye'de okulların açık olduğu son 6 ayda 2 bin 990 olay meydana geldiğini, nüfusu 12 milyon olan Almanya'nın Bawyera eyaletinde bu sayının 8 bin olduğunu kaydetti. Bakan Çelik, "Onlarla kıyaslandığında bizim kızlarımız hanımefendi, erkeklerimiz beyefendidir" şeklinde konuştu. Bakan Çelik, Türk toplumunun gelenekleri arasında yer alan 'büyüklere saygı' anlayışının, okulardaki şiddeti önlediğini ve kontrolü kolaylaştırdığını kaydetti.

Hüseyin Çelik, okullarda şiddetin önlenmesi için öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik çalışmaların yapıldığını, 13 model halinde nelerin yapılıp, nelerin yapılmayacağının anlatıldığını söyledi.

Okullarda cep telefonu kullanılmasına karşı olmadıklarını, telefon sapığı var diye telefonların yasaklanamayacağını dile getiren Bakan Çelik, bazı gelişmiş ülkelerde okullarda cep telefonu kullanımının kesinlikle yasaklandığını kaydetti. Bakanlık olarak okullarda cep telefonu kullanımını yasaklamayı, en azından şimdilik düşünmediklerini ifade eden Çelik, bu konunun cep telefonuyla internet üzerinden işlenen suçlar nedeniyle sorun teşkil etmeye başladığını kaydetti. Çelik, okullarda cep telefonu kullanımının düzenlenmesi, disiplin altına alınması için, disiplin yönetmeliğinde değişiklik yaptıklarını, bu değişikliği onay için Başbakanlık'a gönderdiklerini belirterek, değişikliğin bir-iki gün içinde onaylanarak yürürlüğe gireceğini bildirdi.

Bakan Çelik, tüm çabalara rağmen şiddet eylemlerine devam eden öğrencilerin okuldan uzaklaştırılmayacağını, bunun yerine örgün eğitimden alınarak yaygın eğitime verileceğini bildirdi. Çelik, bu durumdaki öğrencilerin kayıtlarının örgün eğitim kurumlarından silinerek, eğitimlerine açık öğretim liselerinde devam etmelerinin sağlanacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious