Okullarda hijyene dikkat !

Okullarda hijyene dikkat !.14560
  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Okul kantin ve tuvaletlerinin hijyenik olması gerekli.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sağlık Bakanlığı, okulların açılmasına günler kala, öğrencilerin sağlığı için okul kantin ve tuvaletlerinin hijyenik kurallara uygun olması gerektiği uyarısında bulundu.

Bakanlık, kantin ve yemekhanelerde görev yapan tüm personelin periyodik olarak muayenelerinin yapılmasının önemine işaret etti

Sağlık Bakanlığı "Sağlıklı Eğitim Atağı" projesiyle okul sağlığı hizmetlerinin en üst düzeyde sunulmasını hedeflediklerini bildirdi.

Bu kapsamda, tüm öğretmen ve öğrencilerin okul yaşamlarını sağlıklı olarak sürdürebilmelerinin öncelikli olduğunu kaydeden Bakanlık, okul sağlığı hizmetlerinin sunumunda okul öğretim personeli, öğrenci ve ailelerle işbirliği yapılarak, ekip halinde çalışılması gerektiğini belirtti. Bakanlık, resmi ve özel bütün okullar ile dershane, kurs ve tüm eğitim merkezlerinin sağlık şartlarına uygun olması gerektiğine işaret etti.

Okula yeni başlayan öğrenciler başta olmak üzere, tüm öğrencilerin genel muayene ve sağlık taramalarının yapılması gerektiğine dikkat çeken Bakanlık, "Öğrencilerimize gerekli aşıların zamanında yapılması, tüm öğrencilerimizin paraziter, diş, kalp ve enfeksiyon hastalıkları ile görme, işitme ve gelişme geriliği konularında sağlık taramalarının yapılması çok önemli" açıklamasını yaptı.

Bakanlık, öğretmen, okul çalışanları ve gerektiğinde velilerin de sağlık konularında bilgilendirilmesine yönelik aktiviteler düzenlenmesini isterken, okul ve tüm eğitim merkezlerinde, sağlıklı, yeterli içme ve kullanma suyunun bulunması, bu suların kalitesinin sürekli izlenmesi, izleme sonuçlarına göre gerekli tedbirlerin alınması, su depolarının periyodik temizliği ve dezenfeksiyonunun sağlanması gerektiğini bildirdi.

"Okulların açılmasına az bir süre kala, derslikler ile diğer tüm salon, oda, tuvalet, avlu, bahçe, kantin ve yemekhanelerin, öğrencilerin gelişim çağına uygun nitelikte ve gerekli asgari teknik ve hijyenik şartlara sahip olmasına özel önem verilmeli" diyen Bakanlık, okul ve eğitim merkezlerinin çevresindeki öğrencilere hitap eden işyerlerinin, gerekli teknik ve hijyenik şartlara uygun olarak faaliyet göstermelerinin çok önemli olduğunu ifade etti.

Bakanlık, tüm okul kantin ve yemekhanelerinde sağlığa uygun, çocuk ve gençlerin yeterli ve dengeli beslenmelerinin sağlanmasına yönelik besinlerin satışının yapılması, güvenli gıdaların tüketime verilmesi ve okul çevresinde açıkta gıda satışının önlenmesi gerektiğine değindi.

"Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme herkes için özellikle de çocuklarımız için çok önemli. Çünkü yetersiz ve dengesiz beslenen çocukların bedensel ve zihinsel gelişimleri geri kalıyor, sağlık sorunları ağır ve uzun sürüyor" diyen Bakanlık, kantin ve yemekhanelerde görev yapan tüm personelin periyodik olarak muayenelerinin yapılmasının önemine işaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious