Okullarda Rota virüsü alarmı

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

İstanbul'da ana ve ilköğretim okulu öğrencileri arasında kusma, ishal, karın ağrısı, iştahsızlık belirtileri ile Rota virüsü salgını başladı. Bakanlık aşı önerdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kusma, ishal, gibi belirtilerle ortaya çıkan ve öpüşmeyle de geçtiği belirtilen Rota virüsü anaokulu ve ilkokullarda hızla yayılıyor. Sağlık Bakanlığı aşı takvimine Rota'yı da ekledi.

Kış ishallerinin yüzde 70'inin Rota virüsüne bağlı görüldüğünü açıklayan uzmanlar, süt çocuklarının yüzde 50'sinin bu virüs nedeniyle hastaneye yatarak tedavi gördüğünü açıkladı. Rota virüsü ince barsakları etkileyip, vücutta ciddi sıvı kaybına neden oluyor. Virüs, taşıyan kişinin dışkısıyla, yiyecekler ve eller aracılığıyla bulaşırken, kapı kolları, telefonlar, yuvalar, oyuncaklar da enfeksiyonun yayılmasını tetikliyor. Sıvı kaybının hat safhada olduğu hastalık nedeniyle öncelikle su, tuz ve şekerden oluşan karşımın kullanılmasını öneren Marmara Üniversitesi Pediatrik Gastroenteroloji ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu, ağır durumlarda hastanede serum takviyesi yapılması gerektiğini kaydetti. Anaokulu ve ilköğretim öğrencilerinde virüsün salgın görüldüğünü açıklayan Prof. Dr. Pehlivanoğlu, aileleri uyararak tıbbi yardım almalarını öneriyor.

BU YIL AŞI TAKVİMİNE ALINDI
Anne sütü almaya devam eden bebeklere ishalin ağırlığına göre şeker-tuz solüsyonları (ORS) doktor tavsiyesine uygun olarak verilmesini öneren Prof. Dr. Pehlivanoğlu, "Sıvı kaybını dengelemede yardımcı olur. Az yağlı ishal diyeti uygulanabilir. Yoğurt, patates, muz, pirinç lapası (çocuğun yaşı uygun ise) verilebilir. Azar azar ve sık beslenme barsaklardan gıdaların emilimini arttırır" dedi. Dünyada yılda 600 binden fazla çocuğun ölümüne neden olan Rota virüsüne karşı Sağlık Bakanlığı bu yıl koruma amaçlı olarak aşıyı takvimine ekledi. Dünyada yılda 114 milyondan fazla çocukta Rota virüs kaynaklı ishal görüldüğüne dikkat çeken Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuran Salman ise aşının ağızdan iki doz şeklinde uygulandığını açıkladı. Uzmanlar Rota virüsü aşısının çocuklarda yüzde 90 koruma sağladığına dikkat çekti.

Bu belirtilere dikkat!

Kuluçka süresi 1-3 gün arasında değişen hastalıkta aşağıdaki belirtilere dikkat edin:

* Hafif ateş.

* Kusma.

* Karın ağrısı.

* Çok bol, su gibi ishal.

* Çocukta şiddetli ve dirençli iştahsızlık.

* Bu tabloya bağlı olarak sıvı kaybı.

Küçükleri daha fazla etkiliyor

Virüs özellikle küçük çocukları daha fazla tehdit ettiğinden yuvalarda genel temizliğe daha fazla dikkat edilmeli. Hasta çocukların diğer çocuklarla temasını mümkün olduğunca engelleyin. Virüs, gıdanın yanı sıra solunum yoluyla ve öpüşmeyle geçiyor. Yetişkinler, sıklıkla belirti vermeden virüsü atlatır. Enfeksiyon, takriben 6-7 günde kendiliğinden iyileşir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious