Okullarda şiddete karşı önlem alınacak

Okullarda şiddete karşı önlem alınacak.5109
  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da okullardaki yaşanan şiddet olaylarının önüne geçilebilmesi için bir dizi önlem alınacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amsterdam Merkez Belediyesi Encümen Azası Ahmet Ebutalip ve okul temsilcileri, düzenledikleri basın toplantısında genelge gereği ilk ve orta dereceli okullarda şiddetin önlenmesi için yapmayı planladıkları faaliyetleri açıkladı.

ÖĞRETMENLER FARKLI KÜLTÜRLERİ İYİ TANIMALI

Amsterdam İlkokullar Birliği Başkanı J. Kerkhof, ilkokullarda kültürler arası ilişkileri ve anlayışı geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Kerkhof, özellikle öğretmenlerin, öğrencilerini ve onların kültürlerini daha iyi tanımalarına yönelik çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Kerkhof, "Öğretmen adayları yetiştirilirken, farklı kültürlerden gelen öğrencileri daha iyi tanımaları için, ders müfredatında değişikliklerin yapılmaşı; hatta Türkiye ve Fas'a kültürel amaçlı geziler düzenlenmelidir" dedi.

REHBERLİK EĞİTİMİ ŞART

Amsterdam Ortaokullar Birliği Başkanı F. Habold da öğretmenlere yönelik rehberlik ve hizmet içi eğitimin önemine dikkat çekti. F. Habold 'Öğrencilerimizi ve kültürlerini ciddiye aldığımızı ve saydığımızı göstermeliyiz' dedi. Merkezi bir sisteme ihtiyaç olduğunu söyleyen Habold, bu sistem ile öğretmen, öğrenci ve velilerin istedikleri bilgileri anında alabileceklerini söyledi.

Encümen Ahmet Ebutalip ise Amsterdam'da acil olarak beyaz-siyah ayrımcılığını önleyecek tedbirlerin okullar tarafından alınmasını istedi. Bu tedbirler alınırken de velilerin istek ve onayının alınmasının gerekli olduğunu vurgulayan Ebutalip, öğrenciler ve veliler arasında kaynaşmanın sağlanması için okulların ders saatleri dışında da açık kalmasını teklif etti.

OKULUN ŞİDDETE MÜSAADE ETMEMESİ İSTENİYOR

Bu arada, Amsterdam AT5 televizyonu ve Genel Eğitim Sendikası tarafından yapılan yeni bir araştırmada, başkentteki okulların üçte ikisinde çalışan öğretmenlerin, şiddet kullanan öğrencilere karşı, okul yönetiminden destek alamadıkları belirtildi. Öğretmenlerin yarısı, fiili ve sözlü şiddetle karşılaştıklarını söylediler. Öğretmenler, öğrencilerin bu tür davranışların ergenliğe bağlı sorunlar olarak görmekle birlikte, yine de güvenlik tedbirlerinin vakit geçmeden alınmasını istediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious