Okullarda zorunlu bağışa devam

  • Giriş : 20.08.2006 / 00:00:00

Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı, e-kayıt sistemi ile ilgili velilerden çok sayıda şikayet aldıklarını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu sene ilk defa 5 ilde başlatılan uygulama ile zorla kayıt parası alınmasının önüne geçilmesinin hedeflendiğini hatırlatan Avcı, "Veliler, internet üzerinden yaptıkları kayıt formunun yazıcı çıktısını okula onaylatmak için geldiklerinde zorunlu bağış ile karşı karşıya kalmaktadır" dedi.
Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı yaptığı yazılı açıklamada; zorunlu bağışları önlemek ve kayıt çilesine son vermek amacıyla Ankara, İstanbul, İzmir, Adana ve Eskişehir'de pilot olarak uygulanan e- kayıt uygulamasında aksaklık ve sıkıntıların yaşandığını kaydetti. Kendilerine, telefon, faks ve bireber görüşme yoluyla çok sayıda şikayet geldiğini kaydeden Avcı, "Veliler, eskisinden beter yoruluyor ve hatta bazı veliler sinir krizi geçiriyor" dedi.

Bilgisayarı olmayan veya kullanmasını bilmeyen velilerin, çocuklarının kayıtlarını internet kafelerde 5-10 YTL ücret karşılığı yapmaya çalıştığını belirten Avcı, "Çocuklarını evlerinden uzak bir şehirde veya semtte okutmak durumunda olan yahut çocuğunu çalıştığı işyerine yakın bir okula göndermek zorunda olan anne babalar ise tamamen mağdur. Bu uygulamayla fiziki olanakları gelişmiş, tam donanımlı varlıklı semt okullarında yalnızca zengin aile çocuklarının eğitim alması sağlanarak, eğitimde fırsat eşitliği ilkesi çiğnenmektedir. Bir çok veli, internet üzerinden kayıt yaptırdıktan sonra ikametgah belgesi yeterli görülmeyip, elektrik ve su faturasının da istenmesi yüzünden isyanları oynuyor" şeklinde konuştu.

Okul kayıtlarının "e-kayıt" sistemiyle yapılması uygulamasının "zorla kayıt parası istemine engel olamadığına dikkat çeken Avcı, "Veliler, internet üzerinden yaptıkları kayıt formunun yazıcı çıktısını okula onaylatmak için geldiklerinde zorunlu bağış ile karşı karşıya kalmaktadır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious