Okullardaki şiddet, devam ediyor

  • Giriş : 24.09.2006 / 00:00:00

Yeni eğitim-öğretim yılı yine kanlı başladı. Daha eğitimin ilk haftasında, 6 bıçaklı ve jiletli olay meydana geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstatistiklere göre geçen yıl ülke genelinde okul içinde çıkan kavgalarda 5, okul dışında yaşanan olaylarda ise 18 öğrenci hayatını kaybetti. Okul içinde ve çevresinde öğrenciler arasında görülen yaralama sayısı ise 40’ı buldu. Okuldaki şiddette İstanbul, Ankara, Adana ve İzmir ilk sırada gelirken, çıkan olaylar nedeniyle 100’ün üzerinde öğrenci gözaltına alındı.

Emniyet’e göre okullardaki olaylar; kız-erkek meselesi, yan bakma, kişisel tartışma, masa paylaşımı, kopya vermeme gibi basit sebeplerden kaynaklanıyor. Bazı öğrenciler de sırf televizyona çıkmak için olay çıkarıyor. Klinik psikolog Bircan Turnahan, öğrenci olaylarından, evde şiddete başvuran ve çocuklarının ergenlik dönemini görmezden gelen aileleri sorumlu tutuyor. Turnahan’a göre öğrenciler, evlerindeki baskıyı okulda şiddete başvurarak yansıtıyor. Psikolog Orhan Keskin ise göç, öğrenciler arasındaki gelir farkı, düzensiz aile yapısı, televizyon ve bilgisayardaki şiddet içerikli öğelerin okuldaki şiddeti körüklediğini söylüyor. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan da önceden daha çok kız meselesi yüzünden çıkan şiddet olaylarının hızla hemşericilik ve ideolojik boyuta doğru kaydığına dikkat çekiyor.

Emniyet’ten alınan bilgiye göre okullarda görülen her 10 olaydan birini kız öğrenciler çıkarıyor. Yaralama olaylarında en çok bıçak kullanılıyor. Öğrenciler 11-17 yaşları arasında olduğu için çoğunluk ceza almıyor. Bu nedenle korkusuzca hareket ediyor. Olaylara karışan öğrencilerin büyük çoğunluğu ise tek başına değil, içinde bulundukları gruba güvenerek kavga ediyor. Örgütlenmeler ise okul çevrelerindeki kafelerde gerçekleşiyor. Tehdit edilen veya olaylara tanık olan öğrenciler, suçluların yakalanması için emniyetle işbirliği yapmıyor. Öte yandan okullardaki şiddet olaylarını önlemek için ‘polis abla ve ağabey’ projesi hazırlandı. Antalya’da pilot olarak uygulamaya geçirilen proje ile okullarda görevlendirilen bir bayan ve bir erkek polis, öğrenci ile polis arasında koordinasyon sağlıyor. Bir diğer uygulama ise İzmir’de hayata geçirilen ‘okul timleri’. Okullardaki şiddet ve uyuşturucunun önüne geçmek için kurulan timler, her okul için çalışma formları ve veri tabanı oluşturacak.

Eğitimin ilk haftasında 6 yaralama olayı meydana geldi

Mersin’de bir lise öğrencisi aynı okulda eğitim gören kız öğrencinin yakınları tarafından darp edildi. H.A., darp sonucu baygınlık geçirdi.

Gaziantep’te ilköğretim okulu öğrencisine tecavüz girişiminde bulunuldu. Zanlı yakalandı.

İstanbul Kadıköy’de bir öğrenci, kavga ettiği sınıf arkadaşını vurmak için okula silah getirdi. Arkadaşı kaçınca silahı boğazına dayayarak intihar etmek istedi. Ardından elindeki bıçakla bileklerini kesti. Okula çağrılan psikolog, uzun çabalardan sonra öğrenciyi ikna etmeyi başardı.

Hatay’da Antakya Lisesi önünde görevli polis memurlarına saldıran 3 kişi, polislerden birinin bacağını kırdı. İki polisi de darp etti.

Aydın’ın Nazilli ilçesindeki Yavuz Selim İlköğretim Okulu’nda A.G. adlı öğrenci, yanında taşıdığı bıçakla H.S.’yi kolundan yaraladı.

Aydın’ın Nazilli ilçesindeki Orhan Gazi İlköğretim Okulu’nda S.K. (12) adlı öğrenci, jiletle E.K. (12)’yi yüzünden yaraladı.

Trabzon’da lise 1. sınıf öğrencisi, tartıştığı 2. sınıftan 2 kişiyi bıçakla yaraladı.

Hafızalardan silinmeyen öğrenci olayları

Denizli’nin Çameli ilçesinde, lise son sınıf öğrencisi Ö.E. (17) yatak tartışması nedeniyle Resul Çabuk (17) isimli öğrenciyi yurtta bıçaklayarak öldürdü.

Samsun Anadolu Lisesi öğrencisi 2 genç, sabah okula giderken kız meselesi nedeniyle silahlı saldırıya uğrayarak öldürüldü.

İstanbul Aydost Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Şahin A., okul arkadaşı tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Şahin’in boğazının kesildiği öğrenildi.

Levent’teki Lütfi Banat Lisesi’nde 17 yaşındaki Fatih C. sınıf arkadaşı tarafından öldürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious