Okullardaki şiddetin temelinde yoksulluk yatıyor

  • Giriş : 08.06.2006 / 00:00:00

Konya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Okulda Şiddet' konulu ankete göre, suça yatkınlık oranlarının en yüksek olduğu yerlerin geliri az olan ilçeler olduğu belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Okuldaki şiddet olaylarının kaynağının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen 'okulda şiddet' konulu anket çalışmasında çeşitli sorularla suç nedenleri araştırıldı. Gerçekleştirilen anket çalışmasında çocuklarda suça yatkınlık oranları yüksek olan bölgelerin, kişi başına milli geliri az olan ilçeler olduğu belirlendi.

Konya İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, Konya Öğretmenevi'nde düzenlediği basın toplantısında yaptıkları anket çalışması ile ilgili bilgi verdi. Şahin yaptığı konuşmasında, Konya'daki okullardaki şiddet olayları artmadan, bakanlığın da genelgeleri doğrultusunda, şiddetin kaynağında yer alan sorunları ortaya çıkarmak için bir anket çalışması yaptıklarını belirtti.

Şahin, Konya'nın merkez ve ilçelerinde 133 bin 487 ilk ve orta öğrenim öğrencisi, 15 bin 593 öğretmen ve 101 bin 545 velinin katılımıyla Mayıs ayında gerçekliştirdikleri anketle okullardaki mevcut sorunların tespiti amacıyla yapıldığını, bu nedenle anketten sağlıklı sonuçlar alabilmek için, objektif davranmaya özen gösterdiklerini vurguladı.

Ankete katılan öğrenci, öğretmen ve velilere 21'er soru yöneltildiğini kaydeden Milli Eğitim Müdürü Şahin, "Ankete katılan öğrencilerin yüzde 31'i, ailelerinin hangi televizyon programını izlediğine hiçbir şekilde müdahale etmediği belirtti. Yüzde 29'u ise öğretmenlerin kırıcı söz ve hareketlerinin kendilerini olumsuz davranışlara yönelttiğini ifade etti. Bilgisayar oyunlarında en çok savaş ve dövüş içerenleri tercih edenler ise yüzde 27, çevremdeki insanlara karşı öfkemi kontrol edemiyorum" diyen öğrencilerin oranın ise yüzde 26 çıktı. Tüm bu sonuçlar ise şiddetin temelinde yatan nedenin ekonomik sıkıntılar olduğunu gösteriyor." diye konuştu.

Ailelerin gelir durumunun iyi olduğu ilçelerde yapılan ankette şiddete yönelten sorunların düşük olduğunu kaydeden Şahin," Hadim, Tuzlukçu, Doğanhisar, Derebucak gibi kişi başına düşen milli geliri daha az olan ilçelerde karşılaşılan olumsuzlukların, daha fazla olduğu ortaya çıktı. Bu çalışmada, hiç bir konuda çekince göstermeden, sorunları tüm çıplaklığıyla görmek istedik. Bu çalışmanın ardından, her ilçede oluşturacağımız komisyonlar aracılığıyla, orada yaşanan en önemli sorundan başlamak üzere, çözüm için çok ciddi çalışmalar yapılacak." dedi.

Şahin, anket çalışmasıyla, karşılaşılan sorunların okul bazında ortaya konulduğunu, aynı zamanda Konya'nın "okullarda şiddet" konusunda risk haritasının da hazırlandığını bildirdi. Veliler ile öğretmen ve okul yöneticilerinden alınan yanıtların da şiddetin kaynağı konusunda ipuçları verdiğini belirten Şahin, "Şiddet içerikli televizyon dizileri, filmler ve bilgisayar oyunlarının çocuğun problemli davranışlar göstermesini etkilediğini düşünen velilerin oranı yüzde 34, okulla yeteri kadar işbirliği içinde olmadıkları için çocukta olumsuz davranışlar görüldüğünü söyleyen ailelerin oranı yüzde 19, bu tür olumsuzlukların geçim sıkıntısı çekmeleri nedeniyle kaynaklandığını belirten ailelerin oranı ise yüzde 18 çıktı." diye konuştu.

Öğretmenler, yüzde 50 oranında sorunların, ailelerin çocukların fiziksel ve psikolojik gelişmeleri hakkında bilgi sahibi olmamalarından kaynaklandığını ifade etti. Yine yüzde 50'si ise bu ailelerin ekonomik durumunun kötü ve sosyal güvencesi bulunmamasının, şiddeti etkilediği düşüncesinde.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious