Okulu boyamak öğretmenlere düştü

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Boyacılar fazla para isteyince okulu boyamak öğretmenlere düştü

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Okullarını yeni eğitim öğretim yılına hazır hale getirmek isteyen öğretmen ve idareciler, tulumları giyip fırçaları kaparak sınıfları baştan sona boyadılar.
Gülabibey Mahallesi Ortakapaklı semtinde bulunan 75. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda 2006-2007 eğitim öğretim yılı öncesi öğretmen ve idarecilerin ilk dersi 'boya ve tadilat' oldu. 450 öğrencisi bulunan okulun boya ve tadilatı için yapılacak ihalenin yeni eğitim ve öğretim yılına yetişmeyeceğini gören okul müdürü Mustafa Fuçular, okulu boyatma işini kendisi üstlenmiş. Boyacıların iş için fazla para istemesi üzerine harekete geçen okul müdürü Fuçular, "Bu işi biz de yaparız" diyerek öğretmenler ile kolları sıvayıp işe başlamış. Birkaç öğretmen ile başlanan boyama işine Çorum'da kalan diğer öğretmenlerde katılmış.

Yeni eğitim ve öğretim yılı öncesi örnek bir davranış sergileyen, Mustafa Fuçular, Süleyman Şahin, Duran Bolat, Halil İbrahim Düvencili, Mustafa Erdem, Özkan Önder, Evrim Öztürk, Deniz Semerci, Esmehan Değirmenci, Münevver Zorlu isimli öğretmenler ile Okul Aile Birliği'nden Nevin Irız'ın el birliğiyle 16 derslikli, 24 bölümlü okul kısa sürede bakımdan geçirilerek yepyeni hale getirdi. Öyle ki ellerine kalemden önce boya fırçalarını alan öğretmenler okullarını "en temiz okul" yarışmasına katacak seviyeye getirdi.

Daha önce "çocuk dostu okul" kapsamına alındıklarını kaydeden 75. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu Müdürü Mustafa Fuçular, öğretmenler ile yaptıkları çalışmanın ardından şimdi de "en temiz okul" yarışmasına başvuracaklarını söyledi. Cumhuriyetin 75. yılında bitirildiği için okulun adını buradan aldığını dile getiren Fuçular, aradan geçen 8 yılda okulda bakıma ihtiyaç duyulduğunu ve bunu yapacak imkan arandığını dile getirdi. Okulun yer aldığı semtte yaşayanların çoğunluğunun maddi durumunun iyi olmadığını belirten okul müdürü Fuçular, bu nedenle dışarıdan gönüllü yardım almalarının neredeyse imkansız olduğunu ifade etti.

"Madem aileler yardım edemiyor, biz ne güne duruyoruz" diyen öğretmenler ile tulumları giyip, fırçayı kapıp işe başladıklarını anlatan Fuçular, ihaleden sonra iade etmek kaydıyla borç alarak malzeme temin ettiklerini açıkladı. Her öğretmenin önce kendi sınıfını boyadığını ve ufak tefek tamir işlerini üstlendiğini söyleyen Fuçular, "Ortak kullanım alanı olarak gözüken koridorlar ve diğer alanları elbirliği ile yaptık. Öğrencilerimize temiz sınıf hazırlamanın sevincini yaşıyoruz. Başta zor gibi görünen işi başaran öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi.

21 yıllık öğretmen olan ve 2 yıldır 75. Yıl Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda müdür olarak görev yapan Mustafa Fuçular, öğrencilerin daha iyi şartlarda eğitim almaları için üzerlerine düşen görevleri en iyi şekilde yapacaklarını vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious