Okulun çeşmesinden bal ve süt akacak

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen hafta açılışı yapılan Niyaz Usta İlköğretim Okulunun çeşmelerinden haftada bir gün bal ve süt akacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Niyaz Usta İlköğretim Okulunu yaptıran Konyalı hayırsever iş adamı Niyaz Ildırar (68), Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi mimarisinden esinlenerek yaptırdığı okulun bahçe girişindeki 2 çeşmenin de Selçuklu ve Osmanlı dönemi mimarisinin özelliklerini yansıttığını söyledi. Ildırar, şöyle dedi:
''Selçuklu ve Osmanlılar yaptıkları eserlerde hep bu tür çeşmeler eklemişler. Mevsimine göre de bu çeşmelerden şerbetler, farklı farklı içecekler akıtmışlar. Dönemin yaşayanları bu çeşmelerden yararlanmışlar. Biz de tarihimize sahip çıkmak düşüncesiyle okul girişine iki adet çeşme yaptık. Okulun açılışında da bu çeşmelerden Başbakana süt ve bal şerbeti ikram ettik. Bundan sonra da öğrencilerin zihinsel ve fiziksel gelişimine destek olmak için haftanın bir günü öğrencilere bu çeşmelerden süt ve bal şerbeti vereceğiz.'' Niyaz Ildırar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilkokula gittiği sıralarda okul müdürünün, atalarımızın 9 cephede savaştığını ve bazen otla çöple karınlarını doyurmak zorunda kaldıklarını anlattığını, bunu hayatı boyunca hiçbir zaman unutmadığını belirtti.
Bu vatanı kurtaran şehitlerin ruhlarının şad olması için hep böyle bir okul yaptırmayı hayal ettiğini vurgulayan Ildırar, şunları söyledi:
''Bu okulda tarihimiz var. Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi mimari esintilerini taşıyor. Onları karıştırdık ve bu okulun projesini ortaya çıkardık. Okula gelen müfettişlerin, üst düzey devlet yöneticilerinin söylediğine göre okulumuz mimari özellikleri ve diğer üstünlükleriyle Türkiye'de tek okul.'' Ildırar, 2005 yılında yapımına başladıkları 24 derslikli okulun mimari yapısının yanı sıra içinde kullanılan çini malzemeleri, sınıflarda her öğrenciye özel dolap ve daha birçok imkanlarıyla Türkiye'deki eğitim veren özel okullardan bile üstün olduğunu savundu.

Çanakkale ŞEHİTLİĞİNDEN ESİNLENDİLER
Niyazi Ildırar, okulun ana bina girişindeki tavana işlettirdiği Türk bayrağını da Çanakkale Şehitliği'ndeki abideden esinlenerek yaptırdığını belirterek, ''Çanakkale'ye gittiğimde, o tabloyu gördüğümde çok duygulandım. Bu duygularla ben de okulun ana bina girişine böyle bir Türk bayrağı işlettirdim'' diye konuştu.
Konya Mimarlar Odası Başkanı Serdar Işık ise yaptığı açıklamada, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminden bugüne kadar ayakta kalmayı başaran nadir eserlerin günümüzde artık tamamen yok olma aşamasına geldiğini söyledi.
Birebir eski binaların kopyası yerine benzer modellerinin yapılması gerektiğini ifade eden Işık, ''Eski eserlerin benzerlerinin yapılarak günümüze taşınması, geçmişle gelecek arasında köprü olması açısından önemlidir. Bu gibi eski eserlerden izler taşıyan yapılar, eserlerin gelecek nesillere aktarılması açısından son derece önemli'' diye konuştu.
Işık, bu tip eserlerin yapımının da ustalık isteyen bir iş olduğunu, kendilerinin de bu eserler ve yapımıyla ilgili seminer ve çeşitli programlar düzenleyeceklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious