Okuma Saati, Lale Müldür ile başlıyor

Okuma Saati, Lale Müldür ile başlıyor.11072
  • Giriş : 22.11.2008 / 10:32:00

Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi'nde hem çocuklar hem de büyükler için "Okuma Saati" etkinliklerine başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu ilginç etkinlikte kitapseverler hem yazarlarla buluşacaklar hem de onların ağzından kitaplarını dinleyecekler. İlk "Okuma Saati", 26 Kasım Çarşamba akşamı, Lâle Müldür ile başlıyor. Şair, 1999 Marmara depremleri ve güneş tutulması üzerinden kurduğu şiirlerden oluşan yeni kitabı Güneş Tutulması 1999'u okuyor. Lirik akışın böylesine bir zaman dilimiyle kesişmesi şiirin gücünü, can alıcı yönünü ortaya çıkarıyor. Yaşanmış zamanı görkemli ve ufku açık bir dille yakalıyor.

20 Aralık Cumartesi günü gerçekleşecek diğer okuma etkinliği ise çocuklara yönelik. Geçtiğimiz günlerde YKY tarafından yayımlanan Argo Gemicilerinin Destanı adlı kitabı Türkçeleştiren Bilgin Adalı, 2300 yıl önce yazılan bu destanı olanca güzelliğiyle çocuklara okuyacak.

Argo Gemicilerin Destanı, Troya Savaşı'ndan yıllarca önce Argo adlı gemiyle efsanevi Altın Post'un peşinde Kolkhis'e (bugünkü Abhazya) gitmek üzere denize açılan Akhalı kahramanların heyecan verici hikâyesini anlatıyor. Argo Gemicilerinin serüvenleri genelde Anadolu kıyılarında geçmesine karşın ülkemizde pek bilinmiyor. Rodoslu Apollonios'un "Argonautika" adıyla kaleme aldığı bu serüveni Bilgin Adalı, gençler için ilk kez bütün olarak, yalınlaştırarak ve şiirsel bir yapı içerisinde Türkçeye kazandırdı.

26 Kasım Çarşamba
Okuma Saati
Okuyucu: Lâle Müldür
Yer: Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi, 18.30

20 Aralık Cumartesi
Okuma Saati
Okuyucu: Bilgin Adalı
Yer: Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi, 15.00

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*