Okuma yazmayı Gaffur'la öğreniyorlar

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

Canlandırdığı tiplemesi, pijaması ve absürd dansıyla toplumdaki yanlışlıkları ekrana yansıtan 'Gaffur' şimdi de eğitimde model olma yolunda ilerliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sanatçı Peker Açıkalın'ın oynadığı Avrupa Yakası dizisinin popüler karakteri 'Gaffur' ilköğretim öğrencileri okuma yazma öğretilirken kullanılmaya başlandı. Ağrı Merkez İsmet Ömeroğlu İlköğretim Okulu birinci sınıf öğrencileri bu dönem sınıfta Gaffur'la tanıştı. Modelin mimarı olan birinci sınıf öğretmeni Erhan Angın(25), öğrencilere okuma yazma öğretirken kendisinin geliştirdiği Gaffur modelini kullanıyor.

Atatürk Üniversitesi Ağrı Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu Erhan Angın, 4 yıldır İsmet Ömeroğlu İlköğretim Okulu'nda öğretmenlik yapıyor. Öğrencilerin ihtiyaçlarına yönelik yaptığı ve geliştirdiği yeni metotlarla dikkatleri üzerine çeken Angın, 'Gaffur'u popülaritesi yüksek olduğu için tercih ettiğini söyledi. Gaffur'un çok tanındığı için derste öğrencilerin dikkatini bir noktaya toplamada etkili olduğu belirten Angın, "Gaffurla öğretim yaptığımı duyan bir çok meslektaşım gelip sınıfta modeli kontrol etti ve bana çok hoş olduğunu söyledi. Gaffur modeli kesinlikle eğitimde pozitif bir enerji sağlıyor. Bu modelle öğretim yaparken hem ben işimden zevk alıyorum hem de öğrencler çok eğleniyorlar. Çocuklar eğlenerek öğrendikleri için kolay kolay öğrendikleri daha kalıcı oluyor. Kullanmış olduğum materyalin maliyeti çok az. İsteyen herkes rahatlıkla temin edebilir. Ama sadece bunu Gaffur modeliyle kısıtlamamalıyız. İsteyen herkes rahatlıkla yeni bir model oluşturabilir. Önemli olan öğrencinin dikkatini bir noktaya odaklayıp, onun eğlenerek dersi öğrenmesini sağlamak." şeklinde konuştu.

Derste Gaffur'la ders işleyen bir çok öğrencisinin eve gittiğinde ailesine bunları anlattığını belirten Angın, bu sayede öğrencilerin dersi tekrar ettiğini vurguladı. Sınıf mevcudunun 50 olduğunu belirten Angın, kalabalık sınıflarda öğrencinin motivasyononu sağlayıp dikkatini derse çekmenin çok zor olduğunu ifade etti. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için sınıfa bir radyo alan Angın, radyoya bağladığı mikrofonla sesin sınıf ortamına eşit düzeyde dağılmasını sağlıyor. Okulda yaptığı yeniliklerle tanınan genç öğretmen Angın, yaptığı yeniliklerle hem kendisini derslere daha kolay motive ettiğini hem de öğrencilere yeni bir heyacan kazandırdığının üstünde durdu.

GAFFURLA AYNI SINIFTA OKUMAK İSTİYOR

İsmet Ömeroğlu 1-A sınıfı öğrencilerinden Soner Oğur(7) isimli öğrenci sınıfta arkadaşlarının, evde de ailesinin kendisine Gaffur diye hitap ettiğini ve bundan çok hoşlandığını belirtti. Okuldaki çok sayıda arkadaşının Gaffurla aynı sınıfta okumak istediğini dile getiren Oğur, Gaffuru çok sevdini ama en çok öğretmenini sevdiğini söyledi.

Okulunu ve sınıfını çok sevdiğini söyleyen Oğur, "Keşke hafta sonu tatil olmasaydı" dedi. Gaffur'u çok sevdiklerini belirten minik öğrenciler, Gaffur'un da kendilerini görmesini istedi. Gaffur'un okullarını ziyaret etmesini isteyen öğrenciler, onu daha yakından tanımak istediklerini yinelediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious