Okumayı askerde öğrendi

Okumayı askerde öğrendi .12542
  • Giriş : 09.02.2009 / 17:31:00

Okuma yazmayı askerde öğrenen işadamı Eyüp Aygar tarafından yaptırılan Zarife-Çelebi Aygar Anadolu Lisesi, düzenlenen törenle eğitim ve öğretime başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası çerçevesinde hayırsever işadamı Eyüp Aygar tarafından 7 ay gibi kısa bir sürede yaptırılan okulun açılışına Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de katıldı.

Törende konuşan Eyüp Aygar, okumayı ancak askerde öğrenme imkânı bulduğunu belirterek, kendisini hiç görmeden ölen babası Çelebi ve annesi Zarife Aygar adına bir okul yaptırmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Daha önce kendi adına bir okul yaptırdığını belirten Aygar, "Bu okulun temelini 7 ay önce atmıştık. Fakat benden okulu 2008 -2009 eğitim öğretim yılının ikinci yarısına yetiştirmemi istediler. Ben de bütün imkânlarımı seferber ettim. Okulun bitmesinin mutluluğunu yaşıyorum. Ömrüm olduğu sürece eğitime yardımlarım sürecek." dedi.

Törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise hayırsever işadamı Eyüp Aygar ile birlikte 2006 yılında Anadolu Lisesi'nin açılışını yaptıklarını kaydetti.

Eyüp Aygar'ın Mersin'de eğitimin alt yapısına ihtiyaç olduğunu ve kendisinin buna destek olacağını söylediğini hatırlatan Çelik, "Muhteşem eseri Milli Eğitim'in emrine sundu. İkinci okulunu yaptırdı. Aygar ailesini eğitime verdiği destekten dolayı tebrik ediyorum." dedi.

Hükümetleri döneminde eğitim-öğretim alanlarında büyük değişim ve dönüşümlerin yaşandığını ifade eden Çelik, Mersin'de göreve başladığında okul öncesi eğitim oranının yüzde 9 olduğunu, aradan geçen zaman içinde bu oranın yüzde 40 yükseldiğini söyledi.

Mersin genelinde 11 tane Anadolu Lisesi olduğunu belirten Çelik, bu sayının 11 ilave ile 23 Anadolu Lisesi'ne ulaştığını kaydetti.

Anadolu Lisesi sayısında yüzde 110'luk gelişme sağlandığını belirten Çelik, Türkiye çapında ne tür orta öğretim kurumu varsa bunların hepsini Mersin'e açtıklarını ifade etti. Konuşmaların ardından kurdele kesen Bakan Çelik, Aygar ailesine plaket verdi.

Bakan Çelik daha sonra yapımları tamamlanan Türk Telekom İlköğretim Okulu ve Kadri Şaman Mersin Ticaret ve Sanayi Lisesi Anadolu Teknik Lisesi'nin açılışlarını yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*