Okuyun hanımlar okuyun!

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Türkiye'de kadınların yüzde 19.4'ü hala okuma yazma bilmiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kadın ve Kız Çocuklarının, İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi ortak programında konuşan Birleşmiş Milletler Ortak Program Kars İl Koordinatörü Sibel Alp Argunhan, Türkiye'de kadınların yüzde 19.4'ünün hala okuma yazma bilmediğini söyledi.

İsviçre, İsveç, İngiltere, Danimarka, Norveç ve Kanada'nın yanı sıra Hacı Ömer Sabancı Vakfı'nın desteklediği, Birleşmiş Milletler ile ortaklaşa hazırlanan ve Kars Valiliği ile Milli Eğitim Müdürlüğü katkılarıyla düzenlenen 'Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Ortak Programı' bugün Kars'ta yapıldı. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen programa; Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden'in yanı sıra, İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın, daire amirleri, okul müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Birleşmiş Milletler Ortak Program Kars İl Koordinatörü Sibel Alp Argunhan, öncelikle ortak program düzenlenmesinin sebeplerini anlattı. "Cinsiyete dayalı eşitsizlikler kalkınma çabalarının önünde hala önemli bir engel olarak varlığını sürdürmektedir." diyen Argungan, Avrupa Birliği uyum süresince üstünde durulması gereken önemli bir konunun da kadın-erkek eşitliği olduğunu söyledi. Türkiye'de kadınların yüzde 19.4'ünün hala okuma yazma bilmediklerini ifade eden Argunhan, erkeklerin işgücüne katılım oranının yüzde 72.2, kadınların ise yüzde 24.8 olduğu bilgisini verdi. Argunhan, Türkiye'de her 3 kadından birinin aile içi şiddete maruz kaldığını anlatarak, "Kadının insan hakları, insan haklarının ayrılmaz bir parçasıdır. Kadın-erkek eşitliği sağlamak demokrasi kalkınma ve barışın ön koşuludur." diye konuştu.

Müftülük adına bir konuşma yapan İl Müftlüğü görevlisi Ercan Balaban ise, kadın-erkek ilişkisinin Hz. Adem ve Hz. Havva'ya kadar uzandığını anlatarak yüzyıllar boyunca kadının ilk işlenen günahın sorumlusu kabul edildiğini ifade etti. Gerek batı, gerekse Hint medeniyetinde kadının hep bir meta olarak görüldüğüne işaret eden Balaban, kadına İslamiyet'le birlikte değer verildiğini belirtti. "İslam, üstünlüğü ancak iyi işler yapanlara vermiştir" diyen Balaban sözlerini şöyle sürdürdü: "İslam ile birlikte kadın-erkek eşitsizliği sona ermiştir. Hz. Peygamberimiz, 'Her kim kız çocuklarını iyi yetiştirir onlar o kişi için cehenneme karşı kalkan olurlar' sözüyle kız çocuklarına verdiği önemi göstermiştir. Biz de il müftülüğü olarak 30 kız çocuğumuza aylık 40 YTL burs veriyoruz, Kur'an kurslarımız da 500 bayan kursiyerimize her türlü eğitimi veriyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious