'Okyanus' ne kadar derin acaba?

'Okyanus' ne kadar derin acaba?.13263
  • Giriş : 17.11.2008 / 22:44:00
  • Güncelleme : 17.11.2008 / 22:49:16

Ufukta bir Erdoğan-Gül atışması mı bizi bekliyor? Okyanus ne kadar derinleşir şimdilik belli değil.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konya polisinin 8 ilde düzenlediği Okyanus operasyonu kapsamında, aralarında Selçuk Üniversitesi (SÜ) Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan'ın da bulunduğu yaklaşık 30 kişi gözaltına alındı . İsnat edilen suç; çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, ihaleye fesat karıştırmak. Bu haber bu sabah duyuldu...

26 Haziran 2008 tarihinde bu köşede yazdığımız “Gül, rektörler ve sistem” başlıklı yazıda bugün "Okyanus" adı verilen bu operasyonun yapılabileceği duyumumuzu yazmıştık. Analizimiz operasyonun kendisiyle değil perde arkası ile ilgiliydi.

O yazıda, aynen şöyle demiştik:

“Diyorlar ki, "Yakında Gül-Erdoğan arasında yaşanan gerginlik su üstüne çıkacak." Bu da; önce Konya"da yapılacak bir operasyon ile başlayacak. Gül"ün yaptığı bu atama ile "hatalı" olduğu kamuoyunca tartışılacak. Bu tartışma sırasında Gül, yalnız kalacak, hükümet ve partiden destek gelmeyecek..."

Bugün (17 Kasım 2008) Okyanus Operasyonu yapıldı. Aklımıza 5 ay önce yaptığımız analiz düşüverdi hemen. Gerçekten o gün; bu operasyonun yapılacağını duymuştuk. Ve bu operasyonun Gül-Erdoğan çatışmasının bir uzantısı olduğu da duymuştuk. Ve de kaynağımız sağlam olduğu için bunu yazıya döktük. Operasyon (sanki biraz gecikmeli olarak) yapıldı ve birinci bilgi doğrulandı.

Ya ikinci bilgi? Yani Gül-Erdoğan çatışması?

Şimdi bir kaç gün geriye gidelim. Henüz yeni olan bir tartışmayı anımsayalım:

AKP'nin en büyük destekçilerinden ama Erdoğan ile Gül söz konusu olduğunda; Gül'ün arkadaşı olarak, Çankaya"ya yakın duran Milliyet Yazarı Mehmet Yılmaz"ın tanımı ile 'Fehmikıvançtahakoru'; "Obama gibi geldiler, Bush gibi oldular" diye çıkış yaptı. Başbakan Erdoğan da partisi ve hükümetin bu güçlü destekçisi, Yeni Şafak yazarına, “Sevsinler seni” diye yanıt verdi. Belki 'dil sürçmesi' deyip, geri adım bekledik. Ama 'Gül'ün arkadaşı', geri adım atmaya niyetli görünmedi. Tartışma bir yazar ile Başbakan tartışmasından farklı. Çünkü, o yazar iktidarın muhalifi değil. Ve o yazar, Gül'ün yakını. Bu nedenle Koru'nun sözü biraz da Gül'ün sözü gibi algılanıyor kamuoyunda...

Daha bu tartışmanın dumanı üstünde.

Ve Gül'ün atadığı rektöre yönelik operasyon yapıldı.

"Biz bilmiştik!" demek istemiyoruz.

Sadece bu 'Okyanus'u bir de 26 Haziran 2008 tarihli yazımızda yaptığımız analiz doğrultusunda değerlendirin, istedik.

Yani operasyon, Gül- Erdoğan arasında bir çatışmanın da uzantısı mı acaba?

Ufukta bir Erdoğan-Gül atışması mı bizi bekliyor?

Okyanus ne kadar derin acaba?

Okyanus operasyonunu 5 ay önceden bildiren yazı:

“Gül sistemle anlaştı mı?”

Diyorlar ki, “Rektör atamalarındaki tavrı bunu gösterecek…”

21 Rektör ataması sırada. Seçimler yapıldı. YÖK, ilk 6"ya girenleri "mülakata" almaya başladı. Alfabetik sırayla mülakatı sürdürecek. Her rektörlük koltuğu için 3 isim belirleyip, Çankaya"ya gönderecek. Cumhurbaşkanı da birini atayacak.

Seçimlerde ilk sırayı alanlar genellikle bir önceki dönemde Sezer tarafından atanmışlar. Bakış açısına göre; daha çağdaş ve laik olanlar...

Alt sıralarda AKP"ye ya da MHP"ye yakın isimler var. Bir kısmı da cemaate yakın…

Cumhurbaşkanı Gül, “Bana göre seçimin galibi, Rektör olmalı” diye kendisini bağlayıcı bir açıklama yapmıştı.

Sonra; Konya ve Isparta"da bu ilkeye göre atama yaptı.

Bu nedenle de çok eleştiri aldı. Isparta"daki rektörün ilk atamasını Sezer yapmıştı. Selçuk Üniversite"si Rektörlüğüne atadığı isim hakkında 4 ayrı dosya; YÖK"te bekliyordu. (Sayın Rektör arayıp bu bilginin doğru olmadığını söyledi. Hakkında 22 iddia ve dosya varmış. Ama 14'ünü YÖK kaldırmış. 6'sı Danıştay'a gitmiş. 4'ü düşürülmüş. 2'si yargıya gitmiş. Biri beraatle sonuçlanmış. Bir davası da sürüyormuş. YÖK'te bekleyen başka dosya ve ceza aldığı hiç bir dosyası yokmuş)  Gül, eleştirilere karşın; atadı.

Diyorlar ki, "Yakında Gül-Erdoğan arasında yaşanan gerginlik su üstüne çıkacak." Bu da; önce Konya"da yapılacak bir operasyon ile başlayacak. Gül"ün yaptığı bu atama ile "hatalı" olduğu kamuoyunca tartışılacak. Bu tartışma sırasında Gül, yanlız kalacak, hükümet ve partiden destek gelmeyecek...

Şimdi Gül"ün önünde 21 yeni atama var. Birkaç hafta içinde bu atamaları yapacak.

Prensibine bağlı hareket edip, seçimlerde en çok oyu alanları atarsa; “Sistemle uyuştu. Erdoğan"ı ve AKP"yi geri plana atıp, kendi konumunu güçlendirmeyi seçti” yorumu yapılacak.

Alt sıralardan seçim yaparsa bu kez de; “Sistemle çatışma halinde. Erdoğan"ın isteklerini yerine getirdi ya da parti baskısına dayanamadı!” türünden eleştiriler yoğunlaşacak.

Birinci durumda;

Gül-Erdoğan çatışması kaçınılmaz olacak…

İkinci durumda;

Bu konuya Anayasa Mahkemesi bakıyor…

INTERNETHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*