Olan Dilara'ya oldu

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Rögarda can veren 5 yaşındaki Dilara Dumlu'nun ölümünden sorumlu tutulan MVM şirketi, İSKİ'ye 1 milyon YTL'lik tazminat davası açtı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

2 yıl ihale yasağı getirilen MVM şirketi, sözleşmesinin haksız yere feshedildiği gerekçesiyle İSKİ'ye 1 milyon YTL'lik tazminat davası açtı

İstanbul Bahçelievler'de 27 Şubat'ta meydana gelen olayda annesiyle yolda yürürken kapağı açık bırakılan rögar çukuruna düşen 5 yaşındaki Dilara Dumru'nun ölümünün ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından 2 yıl ihale yasağı getirilen MVM Turizm ve İnşaat Şirketi, haksızlığa uğradığı gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Tavukçu Deresi'nin ıslah çalışmasını yürüten şirketin avukatı Bedir Karaca, İSKİ'nin sözleşmeyi haksız yere feshettiğini öne sürdü.

‘ZARARA UĞRAYACAĞIZ’

Avukat Karaca dava dilekçesinde, "Mahkeme kararının tespitine göre ıslah çalışmaları için 26 milyon 550 bin YTL'lik iş yapılmıştır ve herhangi bir riske karşı sigorta yapılmıştır. Feshe gidilmesi mümkün değildir. Teminat olarak verdiğimiz parayı, İSKİ nakde çevirirse bundan sonra herhangi bir ihaleye giremeyeceğimiz gibi büyük zarara uğrayacağımız kesindir. Bu nedenle teminatın, açılan davalar sonuçlanıncaya kadar nakde çevrilmesinin ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmasını ve alacağımız tazminatın tespit edilerek şimdilik 1 milyon YTL'nin tarafımıza ödenmesini talep ediyoruz" dedi.

DİLARA’NIN TAZMİNATI NE OLACAK?

Sözleşme haricinde yeni ilave işler çıktığını ve bu işlerin de sözleşmede yer almamasına rağmen MVM şirketi tarafından yapıldığını ifade edilen dilekçede, "Bu işler için keşif artış talebimiz olmuştur. Ama İSKİ, bu talebimizi görüşmek yerine fesih bahanesine gitmiştir. Davalının sözleşmeyi feshe gitmesi, hakkın kötüye kullanılmasıdır. MVM şirketi, İSKİ'den alacaklı olmasının yanı sıra keşif artışından da alacağı bulunmaktadır. Feshe gidilmekle, müvekkil şirketin elinde birtakım malzemeler ile kârdan mahrum kalmıştır. İSKİ'nin uğramış olduğumuz zararlardan sorumluluğu vardır" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious