Olay 36 çocuk hakkında yeniden iddianame!

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'daki izinsiz gösterilere karıştıkları iddiasıyla 36 çocuk hakkında yeniden iddianame hazırlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyarbakır'da 28-31 Mart tarihleri arasındaki izinsiz gösterilere karıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan, 15'i tutuklu 36 çocuk hakkında hazırlanan ve Diyarbakır Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nin reddetmesi, Cumhuriyet Savcılığı'nın itirazı üzerine Ankara Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamenin, yeniden düzenlenmesi istendi.

Ankara Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını haklı bularak, Savcılık tarafından hazırlanan iddianamedeki kişilerin yaptıkları eylemlerin anlam ve sonuçlarını kavrayabilmelerinin tespit edilmesini istedi.

Bunun üzerine, Cumhuriyet Savcılığı'nca gerekli eksiklikler giderildikten sonra hazırlanan iddianamede, çocuklar hakkında "Silahlı örgüte üye olmak, kamu görevlisinin görevini yapmasına engel olmak" suçlarından, 6 aydan 18 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Yargılamanın, Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde önümüzdeki günlerde başlayacağı bildirildi.

Diğer yandan şimdiye kadar Diyarbakır Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davalarda tutuklu bulunan 46 çocuktan 18'i tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Hala cezaevinde bulunan 28 çocuğun yargılanmasına devam ediliyor. Hukukçular, cezaevindeki çocukların da 28 edileceği değerlendirmesinde bulundu.

İddianamede, sanıklar hakkında, ''Silahlı örgüte üye olmak, kamuya ait bina, yer, tesis ve diğer eşyaya zarar vermek, kamu görevlisinin görevini yapmasına engel olmak, toplantı ve gösteri yürüyüşlerine muhalefet etmek'' suçlarından, 9.5 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious