Olay bugüne kadar hep gizli kalmış

Olay bugüne kadar hep gizli kalmış.15548
  • Giriş : 12.05.2009 / 00:05:00
  • Güncelleme : 11.05.2009 / 22:58:48

Türkiye'nin İsrail'den satın aldığı Heron tipi İnsansız Hava Aracı'nın test uçuşu sırasında kaybolduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gizli tutulan olay Heron uçağının test uçuşu sırasında yaşandı. Deneme uçuşunu tamamlayan Heron'un yere indirilmesi sırasında kontrolden çıktığı ve 5-6 dakika havada kaybolduktan sonra ikinci sistemlerin devreye girmesi sonucunda yerinin tespit edilip, güçlükle indirildiği öğrenildi.

İsrail'den 183 milyon dolara satın alınan 10 adet Heron uçakları aradan 1 yıl geçmesine rağmen henüz Türkiye'ye teslim edilemedi. 2008 yılı mayıs ayında teslim edilmesi öngörülen Heron uçakları'nın ülkemize teslim edilmesi sürekli olarak ertelendi. 30 bin feet yüksekliğin üzerinde uçması öngörülen Heron'ların 21 bin feet'i aşamadığı tespit edildi. Bu sorun giderilmeye çalışırken, son uçuşlarda Heron havada kayboldu. Sorunun Heron'un uçuşunu tamamladıktan sonra yere indirilmesi sırasında yaşandığı tespit edildi. Batman'daki yer istasyonu aracılığıyla kumanda edilen Heron'un iniş sırasında kontrolden çıktığı ve havada kaybolduğu belirlendi.

İkinci sistemin devreye girmesiyle birlikte Heron'un 5-6 dakika sonra yerinin tespit edildiği ve güçlükle indirildiği öğrenildi. İnsansız Hava Aracı'nın testlerinde ortaya çıkan bu durumun son uçuşlarda birkaç kez tekrarlandığı belirlendi. İsrail, Türkiye'nin Suriye ile askeri tatbikatı gerekçe göstererek Heron'ların satışını durdurabileceğini açıklamıştı. Türkiye ise teslimatında gecikmeler yaşanan Heron'un test uçuşlarında ortaya çıkan, "İrtifa" ve "kontrolden çıkma" sorunları giderilmeden uçakları teslim almayacak.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*