Olay cinayete ömür boyu hapis

  • Giriş : 12.10.2007 / 18:30:00

Almanya’nın Münih kentinde kendisinden boşanan eşini sokak ortasında bıçakladıktan sonra yakan Kazım Mahmut Raşid ömür boyu hapse mahkum edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında kendisinden boşanan eşi 24 yaşındaki Sazan Bayez-Abdullah"ı bıçakladıktan sonra sokak ortasında ateşe veren Keladizeli Kazım Mahmut Raşid"in yargılandığı dava sonuçlandı.

Munih Ağır Ceza Mahkemesi, pişman olmadığını söyleyen Raşid"in işlediği suçun "vahşi" olduğunu belirterek , "herhangi koşulda tahliye olmasına izin verilmeksizin ömür boyu hapse mahkum edilmesine" karar verdi.

Cinayet davasının görüldüğü mahkemede Pazartesi günü savunmasını yapan 36 yaşındaki Raşid, tüyler ürpertici bir ifade ile, “Bunu haketmişti, çünkü bana itaat etmedi. Eşimi öldürdüğüm için pişman değilim. Buradaki kadınlar bu kadar çok hakka sahip olduğu için, onlar da arsızlaşıyor"" demişti.

Kazım Mahmut Raşid yaklaşık on sene önce Almanya"ya gelerek iltica etmişti. İltica başvurusu reddedilen Raşid, “Duldung” statüsüne sahip olmasına rağmen bu süre içerisinde dört kez Güney Kürdistan"a giderek Keladize"deki ailesinden kendisine eş bulunmasını istemişti. 1999 yılında ailesi tarafından zorla Raşid"le evlendirilen Sazan Bayez-Abdullah bunun üzerine 2001"de Almanya"ya gelip iltica etmişti.

BOĞMAK İSTEDİ

Sazan, eşi Kazım"ın istediği tarzda bir eş olmamıştı. Kısa bir süre içinde Almanca öğrenen, kendisine bir çevre edinen genç kadın kitap okumayı seven, yazar olmayı hayal ediyordu. Sazan ile Kazım arasında sık sık kavgalar çıkarken, genç kadın eşini ilk olarak cinayetten tam bir sene önce şikayet etmişti.

Eşinin kendisini boğmak istediğini belirtip, doktordan rapor alan kadın, Kazım Raşid"in kendisinden en az 300 metre uzak kalması gerektiği yönünde karar çıkartmayı başarmıştı. Ancak Raşid bu karara uymayıp, kadını sürekli rahatsız ederken, çok kez de dövmüştü.

BOŞANDIKTAN 3 SAAT SONRA ÖLDÜRÜLDÜ

Cinayetin gerçekleştiği gün olan 25 Ekim 2006"da boşanma davası görülmüştü. Tam saat 14:30"da resmi olarak boşanmış olan kadının, duruşmadan sonra bir arkadaşına “Bu hayatımın en mutlu günü” dediği belirtiliyor. Ancak genç kadın üç saat sonra öldürüldü. Kazım Raşid sokak ortasında ve beş yaşındaki oğlunun gözleri önünde genç kadını 13 yerinden bıçakladıktan sonra, yaralı vücuduna benzin dökerek, ateşe verdi.

CİNAYETİ 9 AY ÖNCE PLANLAMIŞ

Mahkemede cinayeti dokuz ay öncesinde planladığını itiraf eden Raşid, “Onu öldürmek istedim. Eğer erkeksem, bu işi yapardım” dedi. Eski eşini bıçakladıktan sonra yakmasının gerekçelerine ilişkin de konuşan Raşid, “Çünkü hayatımın bütün pencerelerini kapatmıştı, itaatsizliği ile, boşanma isteği ile, Irak"a geri dönmeyi kabul etmeyişi ile ve oğlumu görmemi yasaklaması ile beni yakmıştı” ifadesini verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious