Olay vekil CHP'li Arıtman hakkında suç duyurusu

Olay vekil CHP'li Arıtman hakkında suç duyurusu.11066
  • Giriş : 22.01.2008 / 13:22:00

CHP'li vekil Arıtman hakkında, başörtüsüyle ilgili açıklamaları nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti Kadın Kolları Başkanı, Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman hakkında, başörtüsüyle ilgili açıklamaları nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Şahin'in, Cumhuriyet Savcılığına bugün yaptığı suç duyurusunda, Arıtman'ın sözlerinin, başını örten tüm kadınlar ile bir hakkın kullanımının başını açma şartına bağlanamayacağını ifade eden herkese karşı ''hakaret'' niteliği taşıdığı savunuldu.

Suç duyurusu dilekçesinde, başını örtmeyi tercih eden tüm kadınlar ve kendi kıyafetleri hakkında karar verebileceklerine inanan herkes açısından, ağır biçimde ve hukuka aykırı olarak basın yoluyla hakarette bulunulduğu kaydedildi. Dilekçede, ''Kadınlar aleyhine sarf edilen bu sözler, başını örtmekte olan milyonlarca kadını rencide etmekte ve kişilik haklarını ağır şekilde zedelemektedir'' denildi.

Dilekçede, Arıtman'ın sözlerinin, anayasal güvence altında olan din ve vicdan hürriyetine yönelik açık bir ''aşağılama ve hakaret'' niteliğinde olduğu, başörtülü-başörtüsüz ayırımıyla kamunun huzurunu bozucu ve kamu düzenini tehdit edici nitelik taşıdığı belirtildi.
Kişilik haklarını açıkça ihlal eden açıklamanın, TCK'nın 125, 126 ve 216. maddelerini ihlal ettiği öne sürüldü.

Dilekçede, ''din ve vicdan özgürlüğünü, onur, şeref ve saygınlığı rencide edebilecek nitelikte ifadeler kullanarak, başörtüsü kullanan ve başörtüsünün serbest olması gerektiğini ifade eden kişileri aşağılayan ve hakaret eden'' Arıtman hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak, TCK'nın ''hakaret'', ''halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama'' suçlarından kamu davası açılması istendi.
Arıtman'ın sözlerinin, Meclis çalışması kapsamında olmadığı için milletvekili dokunulmazlığı kapsamında değerlendirilemeyeceği de ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious