Olayın arkasında kimler var?

  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

İçişleri Bakanı Aksu, 'Olayın arkasında kimler var, hangi niyetler var muhakkak ortaya çıkacaktır' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Cumhuriyet Gazetesi ve Danıştay saldırılarıyla ilgili olarak net konuşarak, "Olayın arkasında ne vardır, nasıl bir kışkırtma vardır, hangi niyetle yapılmıştır, varsa bağlantıları ve niçin işlendiği bunlar muhakkak ki ortaya çıkartılacaktır." dedi.
Avrupa Birliği ve İçişleri Bakanlığı'nın birlikte yürüttüğü 'Yerel Yönetimler Reformu' programının Ankara Dedeman Otel'deki valiler toplantısında konuşan İçişleri Bakanı Aksu, Cumhuriyet Gazetesi ve Danıştay saldırılarını değerlendirdi.

Danıştay'a yapılan saldırı sonucunda eski meslektaşları Mustafa Yücel Özbilgin'i kaybetmenin ve 4 hakimin yaralanmasının derin üzüntüsünü yaşadıklarını ifade eden Aksu, yapılan saldırının ülkenin huzur, güven ve istikrar ortamına yapılmış olduğunu söyledi. Aksu, olay sonrası saldırganın, suç aleti ile birlikte emniyet güçlerince hemen yakalandığını belirterek, saldırılarla ilgili işbirlikçilerinin de çok kısa sürede yakalandığına dikkat çekti.

Saldırı ile ilgili adliyeye sevk edilenlerden 3'ünün tutuklandığını hatırlatan Aksu, "Olayın arkasında ne vardır, nasıl bir kışkırtma vardır, hangi niyetle yapılmıştır, varsa bağlantıları ve niçin işlendiği bunlar muhakkak ki ortaya çıkartılacaktır. Cumhuriyet Savcılarımız ve güvenlik güçlerimiz bu saldırıların bütün yönleriyle ortaya çıkarılması için her türlü çabayı göstermektedirler" diye konuştu.

Aksu, yıllardır Türkiye üzerine oynanan oyunları tekrar sahneye konmak istendiğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Ülkemizde oluşturulmak istenen kaos ortamından yararlanmak isteyenler, karanlık yüzleriyle bir kez daha ortaya çıkmışlardır. Ancak Aziz Milletimiz, bu ihanet oyununun senaryosunu yazanları da, piyonlarını da lanetliyor. İşte bu bakımdan milletimiz; eylemlerin, milli birlik ve beraberliğimizi sabote etmeyi amaçladığının farkındadır. Bu günlerde aziz milletimiz, hainlerin oyununu boşa çıkartmak amacıyla, birbirlerine her zamankinden daha yakın duruyor, daha fazla sarılıyorlar. Başta terör ve bölücülükle mücadele olmak üzere her türlü suç ve suçlulukla mücadelede Türkiye umhuriyeti devletinin bütün imkan ve kabiliyetleri seferber edilmektedir. Valilerimiz emirleri altındaki güvenlik güçlerimizle; hukuk içerisinde kalarak, demokrasi ilkeleri çerçevesinde suç ve suçlulukla mücadeleyi sürdürmekte, suç örgütlerinin ortaya çıkarılmasında gerekli hassasiyeti göstermektedirler. Hiç kimsenin, bin bir emekle kurulmaya çalışılan huzur ve güven ortamını sarsmaya, ülkemizin demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti yapısını bozmaya ve bu ilkelere gölge düşürmeye hak ve salahiyeti olamaz. Bu tür elim olayların bir daha yaşanmamasını ve ülkemizdeki hoşgörü ortamına zarar vermemesini umuyoruz. Tepkilerin makul ve meşru sınırlar içinde kalması gerilim ve ayrışmayı hedefleyen mihraklara fırsat verilmemesi açısından da ayrı bir önem taşımaktadır. Tepkilerde maksadı aşan davranış ve eylemler, öfke ve nefretin körüklenmesine hizmet etmekten başka bir sonuç doğurmayacaktır. Bu vesileyle tüm halkımızın provokatörlerin işlerini kolaylaştırıcı eylemlere fırsat vermeyeceklerine olan inancımı belirtmek istiyorum. Hükümet olarak, içişleri bakanlığı olarak, gelişmeleri yakından takip etmekte, huzur ve güven ortamının devamı için her türlü tedbiri almaktayız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious