Olayların büyümesini önlemeye çalışıyoruz!

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Gazze Şeridi'nde Hamas ve El Fetih mensupları arasında yaşanan çatışmalarda en az 3 kişinin öldüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Filistin'de Hamas'ın iktidara gelmesinden bu yana yaşanan bu en şiddetli iç çatışma Han Yunis kenti yakınında yaşandı. Sağlık görevlileri, 2 El Fetih ve 1 Hamas mensubunun öldüğünü açıkladı. Çatışmada çok sayıda kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Hamas sözcülerinden Sami Ebu Zuhri, çatışmanın El Fetih'e bağlı güvenlik güçlerinin Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları'na mensup 3 kişiyi kaçırmasıyla başladığını belirtti. Zuhri, El Kassam Tugayları mensuplarının da kaçırılan arkadaşlarının tutulduğu bölgeyi kuşattığını ve 4 El Fetih üyesini rehin aldığını söyledi. Sözcü, yaşanan silahlı çatışmada 1 Hamas üyesi ile 2 El Fetih üyesinin öldüğünü doğruladı. Zuhri, olayların büyümesini önlemek için çalıştıklarını ifade etti.

İki grup arasında Filistin lideri Mahmut Abbas'ın Hamas'ın kurmak istediği yeni bir güvenlik birimini veto etmesinin ardından geçtiğimiz haftalarda yaşanan çatışmada da 20 kişi yaralanmıştı.

Mahmut Abbas cumartesi günü, güvenlik birimleri konusundaki tartışmayı ve Filistin'in yaşadığı mali sıkıntıyı görüşmek üzere Başbakan İsmail Heniyye ile biraraya gelmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious