Olaylı İtalya cezaları Türkiye'ye geliyor

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Bakan Şahin; "Futbol Federasyonu’ndan İtalya örneğini incelemelerini istedik"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Spordan sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, futbolda İtalya’da başlatılan soruşturma örneğinden hareket ederek Adalet Bakanlığı ve diğer kuruluşlarla işbirliği yapacaklarını kaydetti. Şahin, ’’Boşlukları kısa sürede doldurmamız ve her türlü şike iddiasıyla ilgili konuların üzerine ciddiyetle gitmemiz gerekiyor’’ dedi.

Sarıyer’de yapımı tamamlanan Çayırbaşı Stadı’nın açılışını yapan Mehmet Ali Şahin, burada basın mensuplarına son günlerde yeniden gündeme gelen şike iddialarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Futbol Federasyonu bünyesinde kurulan Şike Tahkik Komisyonu’nun, kanıt yetersizliğinden dolayı şu ana dek bir sonuca ulaşamadığını belirten Şahin, ’’Çünkü iddia sahipleri ortaya birşey koymuyor. Çoğu da basına yansıyan iddialarının ardında durmayıp, ’yanlış anlaşıldım’ gibi sözlerle katkı vermiyor. Ben, İtalya’da yargı erki ve savcılık olayın içine girdiği; yargı kararıya telefon dinlemeleri sonucunda bulgulara ulaşıldığı için sonuç alındığını düşünüyorum’’ diye konuştu.

Şahin, Futbol Federasyonu’ndan, İtalya örneğini incelemeleri konusunda istekte bulunduğunu da dile getirerek, ’’Kendilerinden, ’orada sonuca nasıl ulaşıldı, hangi imkanlar var, bizde hangi imkanlar yok, bir mukayese yapın ve mücadele için eksiğimiz neyse tamamlayalım’ diye rapor istedim. Yeni dönemde eksiklerimizi tamamlamaya çalışacağız’’ dedi.

Bakan Şahin, İtalyan futbolunda yaşanan şike skandalı ve alınan kararların Türkiye’ye yansımasıyla ilgili olarak, yasal eksikliklerin bulunduğunu söyledi.

Futbol Federasyonu’nun ilgili düzenlemelerinde bu tür konularda 2 yıllık bir zaman aşımı süresi bulunduğunu hatırlatan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

’’Yani belirli bir zaman içinde işlem yapmadığınız takdirde, ortada suç da tespit etseniz birşey yapamıyorsunuz. Ben, tüm bunları ihbar kabul ederek ilgili kuruluşlara göndereceğim. Danışmanıma da talimat verdim, bu gazete yazı dizisini bitirsin, tamamını ihbar kabul ederek gerekli yerlere sevkedip, yasal sınırlar içinde işlem yapılmasını isteyeceğim. Sanırım 2 yıllık bir zaman aşımı söz konusu. Bizim sporda ve özellikle futbolda her türlü şike iddialarıyla ilgili yapmamız gereken yasal düzenlemeler var. Yasalarımızda şikeyi suç sayan bir madde yok. Bu tür iddialarla ilgili delil toplamada birtakım yeni yöntemlere ihtiyaç var. Ceza Usul Yasası’nda, özellikle organize suçlarla ilgili delil toplamada güvenlik güçlerine ve yetkililere birtakım kolaylıklar sağlanmış. Bu kolaylıkları, sporla ilgili soruşturmalar açısından da getirmekte yarar olduğunu düşünüyorum.’’

-STAT AÇILIŞI-

Şahin, Geçlik ve Spor İstanbul İl Müdürlüğü’nün, İstanbul İl Özel İdaresi bütçesinden yapımını tamamladığı, yapay çim zemine sahip Çayırbaşı Stadı’nın açılışını yaptı.

Şahin ile birlikte AK Parti İstanbul Milletvekili Hüseyin Kansu, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Sarıyer Belediye Başkanı Yusuf Tülün, teknik direktör Şenol Güneş ile birlikte çok sayıda davetli açılışa katıldı.

Açılış sonrası Sarıyer ile Gençlik ve Spor İstanbul İl Müdürlüğü genç Futbol takımlarının yaptığı gösteri maçının başlama vuruşunu da Mehmet Ali Şahin ile Şenol Güneş birlikte yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious