'Olaysız bir derbi olsun'

'Olaysız bir derbi olsun'.11442
  • Giriş : 25.04.2008 / 11:10:00
  • Güncelleme : 25.04.2008 / 10:46:25

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Turkcell Süper Lig'de Pazar günü oynanacak Galatasaray-Fenerbahçe maçının olaysız geçmesini dilediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin ''TSYD-Ülker Spor Yazarları Armağanı Yarışması''nın ödül törenine katılan Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, hafta sonunda Galatasaray ile Fenerbahçe arasında yapılacak derbi maçla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Derbilerin havasının farklı olduğunu kaydeden Başesgioğlu, maçın skoruyla ilgili bir tahmin yapmak istemediğini, centilmenliğin egemen olacağı bir maç olmasını temenni etti.

İki takım için de kritik bir maç olacağını, kazanın şampiyonluk mücadelesinde avantaj sağlayacağını hatırlatan Başesgioğlu, ''Öncelikle temennimiz şiddetten uzak kaliteli, sportmenliğe uygun bir müsabaka geçmesi. Onun için de herkese önemli sorumluluklar düşüyor. Futbol yönetimine, saha içinde saha dışında başkanlarımıza, takım kaptanlarına ve seyirciye. Herkese öncelikle tavsiyem veya dileğim maçın böyle dostluk atmosferi içinde geçmesi. Bunlar, yüz yıllık tarihleri olan Türk futbolunun müstesna kulüpleri elbette ki bir ezeli rekabet olacak ama bu rekabetin sportmence olması en büyük temennimiz. En iyi şekilde saha içinde mücadele eden kazansın. Her iki takımımıza da başarılar diliyorum. Derbilerin atmosferi farklı oluyor, değişik neticeler alınabilir'' diye konuştu.

Galatasaraylı futbolcu Hakan Şükür'ün bir gazetede yer alan ve basında farklı biçimlerde değerlendirilen açıklamasıyla ilgili soruya da Başesgioğlu, ''Spor evrensel birşey. Herşeyin üzerinde tutulması gereken birşey. Hakan Şükür'ün hangi içgüdüyle söylediğini bilmiyorum ama herhalde hoşgörü, dayanışma ve başarı dilekleri içinde söylediği kanaatindeyim. O çerçevede görmek lazım'' diye yanıtladı.

ERZİK: OLAYSIZ BİR MAÇ TEMENNİ EDİYORUM

Ödül törenine katılan UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik de derbi için centilmenlik çağrısında bulundu.

Türk futbolunun özellikle son 10 yıl içinde büyük aşamalar kaydettiğini, ancak maçlardaki fair-play olayları açısından ve seyircilerin sosyal sorumluluğu açısından fazla aşama kaydedilemediğini anlatan Erzik, ''Özellikle derbi maçlarda istenmeyen olayların gerçekleşmesi, geçen yılki Galatasaray-Fenerbahçe maçında olduğu gibi sahaların uzun süre seyirciye kapanması hiç hoş şeyler değil. Seyirci futbolun önemli bir parçası. Temenni ediyorum ki bu tip şeyler geçmişte kalsın, son olsun. Seyirci hadisesi olmayan bir maç geçmesini temenni ediyorum'' diye konuştu.

Maçın sonucuyla ilgili değerlendirmesi sorulan Erzik, ''Fenerbahçe'nin averajı iyi olduğu için Galatasaray'ın kazanmak zorunda olduğu bir maç. Galatasaray'ın kendi sahasında oynuyor olması avantajı ama bence ortada bir maç'' dedi.

Avrupa Şampiyonası finalleri hazırlıklarıyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Erzik, ''İsviçre'den UEFA'nın toplantısından geldim. Hazırlıklar tamam. Milli takımımızın grubunda şu andaki duruma bakarsanız, tam hazır bir takım yok. Portekiz'in son aldığı sonucu biliyorsunuz. Çek'ler de çok sakatlıklar olduğu söyleniyor. Tabii ki bunları yakından izleyecek olan Fatih Terim hocamız. İsviçre'nin son maçta aldığı sonuç malum, biz de iyi bir sonuç almadık ama hazırlık maçları kıstas değil. İlk maç çok önemli. Turnuvalarda Portekiz'i hiç yenemedik. 1996'daki şampiyonada İngiltere'de çok iyi bir Portekiz maçı oynadık ama gol atamadık. Bu kez Portekiz'i yenersek bizim için bu açıdan önemli olduğu kadar, diğer maçlarda alacağımız sonuçlar açısından da önemli olacak. İlk maçlar çok önemli, ilk maçı kaybedenlerin şansı çok az oluyor'' diye konuştu.

NTVSPOR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious