Öldü ama hala yargılanıyor!

Öldü ama hala yargılanıyor!.28351
  • Giriş : 04.08.2008 / 23:35:00
  • Güncelleme : 04.08.2008 / 23:34:06

Türkiye'de hukuk komedisine bir örnek daha eklendi! 4 yıl önce ölen nine hâlâ 'örgüt propagandası' iddiasıyla yargılanıyor!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Örgüt propagandası" yaptığı iddiasıyla hakkında dava açılan Zini Anyık, 4 yıl önce yaşamını yitirmesine rağmen hâlâ yargılanıyor

Kendini fesheden DEHAP Şanlıurfa İl Örgütü Kadın Kolları"nın 2003 yılında kent merkezinde yaptığı açıklamaya katıldığı ve "örgüt propagandası" yaptığı iddiasıyla hakkında dava açılan Zini Anyık, 4 yıl önce yaşamını yitirmesine rağmen hâlâ yargılanıyor.

72 yaşındaki Zini Anyık hakkında, 18 Ağustos 2003 yılında DEHAP Şanlıurfa Kadın Kolları"nın yaptığı bir açıklamasında “yasadışı slogan attığı” gerekçesi ile dava açıldı. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi"nde "örgüt propagandası" iddiasıyla açılan davadan bir süre sonra Anyık, 2004 yılında 72 yaşında yaşamını yitirdi. Ancak hakkında açılan dava hâlâ sürüyor.

Ceza isteniyor

5"inci duruşması görülen davada, Anyık ile birlikte dönemim DEHAP Şanlıurfa Kadın Kolları üyeleri Leyla Barış, Zelal Özkan, Fasla Erdem, Fazile Kaya, Yüsra Arslan ve Adalet Taşçı da yargılanıyor. Hazırlanan iddianamede, Zini Anyık"ın eylemde “örgüt propagandası” yaptığı suçlamasıyla cezalandırılması isteniyor. Dava 13 Kasım"da görülmeye devam edecek. 2004"te ölen Anyık"ın avukatı bulunmazken, hukukçular ölen bir insan hakkında yargılamanın sürdürülemeyeceğini belirterek, istenen cezanın hapis cezası olduğunu, bu cezayı alsa bile, hayatta olmadığı için bunun mümkün olmayacağını kaydetti. Hukukçular, mahkemenin yaptığı yanlışlığı görerek bir an önce Anyık"ı davadan düşürmesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*