Öldüğü sırada çocuğu doğdu

  • Giriş : 16.07.2007 / 09:39:00

Lal Mescid'e düzenlenen ve 73 kişinin ölümüyle sonuçlanan operasyonda hayatını kaybeden Abdürraşid Gazi'nin öldüğü gün bir oğlunun dünyaya geldiği öğrenildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Geçtiğimiz hafta, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da, Lal Mescid'e yönelik olarak Pakistan ordusu tarafından düzenlenen operasyonda hayatını kaybeden camii imamının teslim olmak isterken öldürüldüğü sırada, eşinin bir erkek çocuğu dünyaya getirdiği öğrenildi.

BİR ABDÜRRAŞİD GAZİ DAHA

İmam Abdurreşid Gazi'nin yakın çevresinden edinilen bilgiye göre, İslamabad'da eylemler başlamadan önce Abdurreşid Gazi eşini hamile olduğu gerekçesiyle erkek kardeşinin evine gönderdi. Lal Mescid operasyonunun düzenlendiği 10 Temmuz Salı günü, tam Gazi'nin öldürüldüğü sırada eşi bir erkek çocuğu dünyaya getirdi. Annesi yeni doğan bebeğe Abdurreşid Gazi adını verdi. Edinilen bilgiye göre, yeni doğum yapmış olan Gazi'nin eşi, defnedilmeden önce kocasının yüzünü göremedi.

UNESCO'DA ÇALIŞMIŞTI

Abdurreşid Gazi'nin, İslamabad'daki en büyük üniversitelerden olan Kaidi Azam Üniversitesi'nde okuduğu ve bu üniversitede tarih masterı yaptığı belirtiliyor. Çok iyi derecede İngilizce bilen Gazi, 1989 yılında Eğitim Bakanlığı'nda önemli görevlerde bulundu. Ardından UNESCO'nun İslamabad'daki bürosunda eğitim işlerinden sorumlu müsteşar olarak çalıştı. ABD”deki 11 Eylül olaylarının ardından görevinden ayrılan ağabeyi Abdulaziz'in önerisiyle Lâl Mescid'e döndü.

Camide 73 kişi ölmüştü

Pakistan'da son aylarda dini çevrelerle hükümet arasındaki gerginliğin odağında yer alan Lal Mescid öğrencileri, yasadışı oldukları gerekçesiyle hükümetin bazı camileri yıkma kararı alması üzerine

eylemler düzenlemişti. Bunun üzerine Pakistan ordusu Lal Camii'ne 10 Temmuz Salı günü büyük bir operasyon düzenlemiş, 73 öğrenci ve camii imamı Abdürraşid Gazi'nin ölümüne neden olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious