Öldükten sonra gelen kimlik

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

Malatya'da ailesi tarafından nüfusa kaydı yapılmayan, evlilik cüzdanı olmayan annenin 37 yaşında ölümünden sonra gelen nüfüs cüzdanı, çocukları için umut oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ölümüne kadar nüfus cüzdanı olmadan yaşayan Hediye Yılmaz'ın iki çocuğu Gonca (8) ve Leyla'nın (11), kayıtları, Ziya Gökalp İlköğretim Okuluna yapıldı. Milli Eğitim Şube Müdürü Memduh Büyükkaya, çocukların eğitim masraflarının okul yönetiminin girişimiyle hayırseverler tarafından karşılanacağını söyledi.

Büyükkaya, şunları kaydetti: ''Anneleri ölünceye kadar kimliksiz yaşayan bu çocuklarımızın annelerinden dolayı nüfus kaydı yapılmamıştı. Önce çocuklara kimlik çıkardık. Maddi durumları yeterli değil. Daha önce nüfus cüzdanı çıkardığımız çocukları, şimdi okula kaydettirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.'' Eğitimlerine geç de olsa başlayan Gonca ile Leyla, sınıf arkadaşlarıyla tanıştı. 11 yaşında eğitime başlayan Leyla Yılmaz, ''Kimliğim olmadığı için okula gidemiyordum.

Önlükleriyle evin önünden geçen çocuklara özeniyordum. Artık ben de öğrenciyim. Hedefim çok çalışıp, doktor olmak'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious