Öldüren tebligat

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Tarlasında topladığı ayçiçekleri patosa vuran Ahmet Türkmen borcunu nasıl ödeyeceğini düşünürken, dalgınlık sonucu kendisini patosa kaptırınca parçalanarak can verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erzurum Tarım Kredi Kooperatifi'nden 6 yıl önce 4 bin 168 YTL'lik gübre, zirai ilaç ve yem alarak kredi kullanan Ahmet Türkmen, ekonomik sıkıntı nedeniyle borcunu bir türlü ödeyemedi. Türkmlen'in borcu faiziyle birlikte 2006 yılında 17 bin 633 YTL'ye ulaştı.

Ailesinin geçimini güçlükle sağlayabilen ve maddi durumu iyi olmayan Türkmen, tarlasında çalıştığı sırada postacının getirdiği tebligatla yıkıldı. Bir taraftan ne yapacağını kara kara düşünen Türkmen, bir taraftandan da topladığı ayçiçeklerini patosa atmayı sürdürdü. Bir anlık dalgınlıkla patos makinasına kapılan çiftçi, olay yerinde parçalanarak yaşamını yitirdi.

Ahmet Türkmen'in çocukları, “Babamıza kefil olanlar sürekli kendisini arayıp borcu ödemeisi için baskı yaptılar. Günlerdir uykuları kaçmıştı. Tek umudu bu hasat mevsimiydi. Çalışıp borcunu ödeyecekti ama, buna izin vermediler. Tebligat geldiği zaman dünyası karardı” diye konuştu.

Tarım Kredi Kooperatifler Birliği 13'üncü Bölge Müdürlüğü yetkilileri, “Borcu olan çiftçiye tebligat hasat mevsiminde gönderilir. Kooperatif alacağını tahsil etmek için elbette hasat dönemi tebligat yapar. Bu çok normal bir durumdur” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious