Öldürülen İngiliz askeri Türk çıktı

Öldürülen İngiliz askeri Türk çıktı.8357
  • Giriş : 09.03.2009 / 15:44:00

Kuzey İrlanda'da "Gerçek IRA" adlı örgütün düzenlediği saldırıda öldürülen iki İngiliz askerden birinin Türk olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuzey İrlanda'da önceki gün County Antrim bölgesindeki bir askeri birliğe saldırı düzenleyen ve iki askeri öldüren ''Gerçek IRA'' adlı örgütün mensubu olduğu düşünülen teröristlerin yakalanması için son yılların en büyük operasyonu başlatıldı.

Ölen askerin Türk asıllı Cengiz Azimkar olduğu öğrenildi.

Bu arada Merkezi Dublin'de bulunan bir gazeteyi arayan kişilerin, saldırıyı, İrlanda Cumhuriyetçi Ordusunun (IRA) şiddetin sürdürülmesinden yana olan ''Gerçek IRA'' adlı fraksiyonu adına üstlendikleri açıklandı.

Dört kişinin de yaralandığı saldırının ardından, İngiliz hükümetinden bazı kaynaklar basın kuruluşlarına yaptıkları açıklamada, Gerçek IRA'nın sayısal olarak küçük bir güç olmakla birlikte, ciddi tehdit yaratabileceğine dikkati çekti.

Son saldırının, 1997 yılında Kuzey İrlanda'da bir İngiliz askerinin bir IRA keskin nişancısı tarafından öldürülmesinden bu yana işlenen ilk cinayet olduğu, ölen iki askerin, önümüzdeki günlerde Afganistan'a gönderilecek güç içinde yer almaya hazırlandıkları bildirildi.

Yaralıların durumlarının ise ağır olduğu, üçünün ölüm tehlikesinin hala sürdüğü, dördüncü yaralının durumunun daha iyi olduğu kaydedildi.

Bu arada saldırı İngiliz basınında haber sayfaları ve köşe yazılarında ağırlıkla işlenen konuların başında geldi. İngiliz basını, saldırının Kuzey İrlanda'daki polis güçleri ve askeri üslerin güvenliğinin gözden geçirilmesi gereğini bir kez daha ortaya koyduğunu yazdı.

Kuzey İrlanda'da IRA'nın barış sürecine dahil olması noktasında örgütten ayrılan ve şiddet yanlısı tutumunu sürdürme kararı alan Gerçek IRA adlı fraksiyonun militan sayısının 100 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Ancak terörizm uzmanları, sayıları az olmasına rağmen grubun 1990'lı yıllardan kalan tecrübeyi bir avantaj olarak kullandığına ve örgüte yeni eleman bulmakta güçlük çekmediğine işaret ediyor.

Bu arada kendisi de eski bir IRA mensubu olan Kuzey İrlanda Başbakan Yardımcısı Martin McGuinness, herkesin Kuzey İrlanda'yı eski sorunlu günlerine döndürecek davranış ve sözlerden kaçınması gerektiğini belirtti. McGuinness, ''Çatışma sürecinde ben de IRA'yı destekledim. Ben de IRA'nın bir üyesiydim. Ama artık bunlar geride kaldı'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*