Ölen işçilerin cesetleri karıştı

Ölen işçilerin cesetleri karıştı.9807
  • Giriş : 11.01.2007 / 00:00:00

Bağdat'ta düşen uçakta hayatını kaybeden 34 kişiden Halil Kılıç'a ait olduğu sanılan cesedin Rüstem Tarhan'a ait olduğu belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rüstem Tarhan'ın eşi ve ağabeyi, cesedi altın diş ve sol ayağındaki protezden teşhis etti. Akşam asri mezarlıktan cenazeyi alarak defnetmek üzere Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesine doğru yola çıkan Halil Kılıç'ın yakınları, Halil Kılıç'a ait olmadığını anladıkları cesedi Adli Tıp Kurumu'na geri verdiler.

Kılıç ailesinin yaptığı araştırma ve yetkililerin olaya müdahale etmesi üzerine, Halil Kılıç'a ait olduğu sanılan cesedin Rüstem Tarhan'a ait olduğu belirlendi. Rüstem Tarhan'ın eşi Rabia Tarhan ve ağabeyi Muhammed Tarhan, cesedi sol alt çenesindeki altın dişler ile sol ayağındaki protezden teşhis ettiler.

Kazada hayatını kaybedenlerden kimlikleri belirlenenlerin adları ve gönderildiği yerler şöyle:
“Adana: Hamdi Şahin (Asri Mezarlık), İsmail Kulak, Hüseyin Şahin (Kabasakal Mezarlığı), Ali Nihat Özbingül, Olcay Geyik (Küçükoba Mezarlığı), Özcan Özkan (Havutlu Mezarlığı), Süleyman Özkartal, Emrah Özkartal, Durdu Mehmet Kayış, Abdullah Albayrak, Ahmet Sığındı (Buruk Mezarlığı), Mehmet Yıldız, Bekir Yıldız (Yüreğir Mezarlığı), Mehmet Dilki (Yumurtalık Mezarlığı), Tahsin Aykırı (İmamoğlu Asri Mezarlık).
Osmaniye: Mehmet Gültekin
Kahramanmaraş: Halil Kılıç
Aksaray: Ersud Lal
Hatay: Nail Karaca (Erzin Mezarlığı)
Mersin: Sabahattin Kesten, Bülent Durucan.”

MÜHENDİSLER TOPRAĞA VERİLDİ

Adana'dan kalkan ve Bağdat'ta havaalanına iniş sırasında düşen uçakta bulunan makine mühendisi Sabahattin Kesten ile elektrik mühendisi Mehmet Durucan'ın cenazeleri, Mersin'de toprağa verildi.
Adana'dan getirilen 2 çocuk babası Kesten (55) ve 2 çocuk babası Durucan'ın (50) cenazeleri, Mersin Devlet ve Toros Devlet hastanelerinden alınarak Muğdat Camii'ne götürüldü.
Kılınan namazın ardından, Kesten ve Durucan'ın cenazeleri, Mersin Şehir Mezarlığı'nda düzenlenen törenle toprağa verildi. Cenaze törenine, Kesten ve Durucan'ın eşleri ve çocukları ile yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

IRAK 10 BİN DOLAR ÖDEMEK ZORUNDA

ABD'nin askeri müdahalesinin ardından yeniden inşa edilmeye başlanan Irak'a işçi götüren, ABD'li işverenin son işçi ihalesini kazanan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir firmanın sahibi, işlemleri, riskler ve çalışma koşullarını dikkate alarak, yaptıklarını belirtti. Firma sahibi, Irak'ta, günde 12 saat mesai, haftada bir gün izin kullanan işçilerin tüm barınma ve gıda giderleri ile ulaşımının temin edildiğini bildirdi.

Irak'a sadece Moldova uçaklarının gittiğini, bu yüzden seçeneklerinin bulunmadığını söyleyen firma sahibi, “Eski ve çoğunluğu kargo uçağı olmasına rağmen, içine koltuk monte edilen bu uçaklarda, firma sahipleri de seyahat ediyor. Bu uçaklar için her sefer karşılığında, 20-30 bin dolar arasında ücret ödüyoruz” dedi.

Irak'a götürülen işçilerin isimlerinin de Türkiye'de önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, ardından Irak'lı yetkililere bildirildiğini belirten firma sahibi, şöyle konuştu:

“İşçiler, Irak'ta, çalışma yasalarına göre çalıştırıldıklarından ölümleri ya da sakat kalmaları halinde o ülke vatandaşları için uygulanan haklara sahip oluyorlar. Bu nedenle, Irak hükümetinin, düşen uçakta bulunan işçiler için kişi başına 10 bin dolar tazminat ödemesi gerekiyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious