Ölen MHP'li Aktan'ın oğlu konuştu

Ölen MHP'li Aktan'ın oğlu konuştu.13192
  • Giriş : 19.11.2008 / 12:27:00

MHP İstanbul Milletvekili Gündüz Aktan'ın oğlu Uygar Aktan, ''Ben ve Aktan ailesi babamızı yitirdik. Büyük bir acı ve kayıptır ama Türk milleti de çok değerli ve kendisine adanmış bir evladını yitirmiştir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uygar Aktan, babası Gündüz Aktan'ın hayatını kaybettiği Akay Hastanesinin önünde MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve Başhekim Operatör Dr. Adnan Bulut ile açıklama yaptı.

''Hepimizin başı sağ olsun'' diyen Aktan, acı kayıpları karşısında kendilerini yalnız bırakmayan Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel başta olmak üzere Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Toskay ve hastanenin hekimlerine büyük destek ve yardımları için teşekkür etti.

Aktan, şunları söyledi:

''Ben ve Aktan ailesi babamızı yitirdik. Büyük bir acı ve kayıptır. Türk milleti de çok değerli ve kendisine adanmış bir evladını yitirmiştir. Bütün ömrünü Atatürk Cumhuriyeti'ne adamış, bunun savunuculuğunu yeri geldiği zaman tek başına sonuna kadar sürdürmüş büyük bir devlet adamını kaybettiği için bütün Türk milletine başsağlığı diliyorum. MHP camiasına da bizi sonuna kadar yalnız bırakmadıkları için şükranlarımı ifade etmek istiyorum.''

Uygar Aktan, bir soru üzerine, yarın saat 10.00'da Dışişleri Bakanlığında, saat 11.00'de de TBMM'de tören düzenleneceğini, öğle namazını müteakip Kocatepe Camisi'nde cenaze namazının kılınacağını, cenazenin İstanbul'da toprağa verileceğini belirtti.

Aktan, ''Gündüz Aktan'ın tedavisinde bir şanssızlık olup olmadığı, daha isabetli tedaviyle kurtulma şansı bulunup bulunmadığı'' sorusu üzerine de ''Maalesef hastalığının teşhisinin konulmasında bir gecikme oldu. Geç kalındı ama onu takiben yapılabilecek her şey yapıldı. Bütün doktorlar hepsi sağ olsunlar ellerinden gelenin en iyisini yaptılar, yapılabilecek her şey yapıldı. Takdiri ilahi buraya kadarmış'' dedi.

Oktay Vural da ''İstanbul milletvekilimiz, dava arkadaşımız, devlet adamı Gündüz Suphi Aktan Bey'i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz'' dedi. Ailesine, camiasına, çalışma arkadaşlarına başsağlığı dileyen Vural, Aktan'ın tedavisinin Akay Hastanesi'nde yapıldığını belirtti.

Başhekim Bulut ise merhum Aktan'ın ABD'de bulunduğu sırada 5 ay kadar önce böbrek tümörü tanısı aldığını bildirdi. Bu tanının konulmasından sonra Aktan'ın Türkiye'ye dönerek tedavisine başlandığını anlatan Bulut, son 16 gündür tedavisinin Akay Hastanesinde devam ettiğini söyledi. Bulut, Aktan'ın kalp ve karaciğer yetmezliği nedeniyle tüm müdahalelere rağmen sabaha karşı saat 02.10'da vefat ettiğini bildirdi.

-BAKAN ÇİÇEK'TEN BAŞSAĞLIĞI ZİYARETİ-

Öte yandan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de hastaneye gelerek başsağlığı ziyaretinde bulundu. Çiçek, hastaneden ayrılırken yaptığı açıklamada, hükümet ve kendisi adına başsağlığı ziyaretinde bulunduğunu belirterek, Aktan'a Allah'tan rahmet diledi.

''Hepimiz için acı bir gün'' diyen Çiçek, Aktan'ın fikir ve siyaset adamı olduğunu söyledi. Ailesine, yakınlarına ve MHP camiasına sabır dileyen Çiçek, Turgut Özal döneminden beri tanıdığı Aktan'ın ülkesi için büyük çalışmalar yaptığını anlattı. Çiçek, ''Ölümü sürpriz ve erken oldu. Allah'tan rahmet diliyorum'' diye konuştu. Çiçek ile Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu da başsağlığı ziyaretinde bulundu.

MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı da hastaneye geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*