'Ölen öldüğüyle kalır'ın resmidir!

'Ölen öldüğüyle kalır'ın resmidir!.9880
  • Giriş : 06.11.2008 / 09:14:00
  • Güncelleme : 06.11.2008 / 09:16:08

Genç kızı 47 yerinden bıçaklayarak öldüren aşık 17 yılla kurtulacak.. Bakın hangi yasal gerekçeyle!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kalanınki can; gideninki patlıcan mı?

Şanlıurfa'da tıp fakültesi öğrencisi Çağla'yı aşkına karşılık vermediği gerekçesiyle 47 yerinden bıçaklayarak öldüren Hüseyin Z.'ye mahkeme 'Cezanın geleceğini etkileyeceğini' belirterek indirim yaptı. Hüseyin Z., 17 yılla kurtulacak. Çağla'nın ailesi karara isyan etti

Mahkemeden ödül gibi ceza. Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Çağla Arin'in öldürülmesi davasında mahkemenin verdiği karar herkesi şoke etti. Sanık Hüseyin Z., 17 yıl hapisle kurtuldu.

Geçtiğimiz mart ayında aşkına karşılık vermediği gerekçesiyle Çağla Arin'i 47 bıçak darbesiyle öldüren aynı okulun 4. sınıf öğrencisi Hüseyin Z., olaya müdahale eden Çağla'nın arkadışı Seda Tunca'yı da yaralamıştı. İntihara teşebbüs eden Hüseyin Z., müebbet hapis istemiyle yargılandığı davada dün son kez Şanlıurfa 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakım karşısına çıktı.

Savcının olayı tasarlayarak, canavarca hisle ve eziyet çektirerek işlediği gerekçesiyle hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istediği Z. hakkında mahkeme önce genç kızı tasarlayarak değil, kasten öldürdüğüne kanaat getirerek müebbet hapse mahkum etti.

Mahkeme cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini ve sabıkasız oluşuyla sanığın geçmişi lehine takdiri indirim nedeni kabul ederek cezayı 25 yıl hapse indirdi.

Seda Tunca'yı öldürmeye teşebbüsten ceza verilmesi istemini de yerinde bulmadı. Tunca'nın basit bir müdahaleyle tedavi olabilecek şekilde yaralandığı kaydedildi. Hüseyin Z.'ye bu nedenle yaralama suçundan 10 ay hapis cezası verildi. İnfaz yasasına göre Z., 17 yıl 6 ay hapis yattıktan sonra çıkacak.

TACİZ İKİ YIL BOYUNCA SÜRDÜ

Karar, Çağla'nın İzmir'de yaşayan annesi Adile ve babası Gıyasettin Arin'i yıktı. Şoke eden karar üzerine anne Arin, “Böyle adalet olur mu? Çok büyük bir haksızlık var ortada. Acımı kelimelerle ifade etmem mümkün değil” diye isyan etti.

Arin Ailesi'ni avukatı Yusuf Yıldırım, kararı temyize götüreceklerini açıkladı. Yıldırım olayın basit adam öldürme suçu olmadığını 'Canavarca adam öldürme' suçundan ele alınarak dava açtıklarını vurguladı. Zanlı Zengin'in yaklaşık 2 yıl boyunca Çağla Arin'e gönderdiği 'aşk mesajları' karşılık göremeyince de tehdit mesajları da gönderdiğini belirten Avukat Yıldırım, “Toplam 4 bin kayıtlı mesaj bulunmakta. Bu nedenle mahkemeye de şikayette bulunmuştu” dedi. 

Yasa böyle diyor

Kararı değerlendiren hukukçular, ceza hukukunda bu uygulamanın yerinde olduğu ve bütün ülkelerin hukuk sistemlerinde bulunduğunu söyledi.

Prof. Dr. Adem Sözüer: TCK'da takdiri hafifletici sebebi uygulamanın birçok koşulu var. Bu kararda bunlara uyulmuş mu uyulmamış bunu bilemem. Zanlının suç işledikten sonraki davranışları, şahsi, ailevi durumları indirim nedeni olabiliyor. Bu maddenin iki amacı var: Suç işleyen kişi suçu işledikten sonra bir takım pişmanlık göstermişse, mağduriyeti giderecek davranışlarda bulunmuşsa, çok yoksul bir aileden geliyorsa, genç ve öğrenciyse mahkeme takdiri indirim nedeni uygulayabilir. Bu uygulama suçluyu topluma yeniden kazandırmak için bütün dünya kanunlarında vardır. Eski TCK'daki maddede koşulları belli değildi. Bunun önüne geçmek için bu madde yapıldı.

Prof. Dr. Köksal Bayraktar: Takdiri hafifletici sebep adı üzerinde olduğu gibi hakimin takdirindedir. Söz konusu olayda da sabıkasızlığını da dikkate alıp bunu yapmış, yapabilir. Mahkeme diğer hususları, sanığın yaşantısını da dikkate alır. Ceza hukuku 'vicdani delil sistemi'ne dayalıdır. Yargıç vicdanına göre karar verirken bunu uygulayabilir.

Avukat Turgut Kazan: Takdiri bir neden olduğu için mahkeme duruma göre kendisinde oluşan kanaati dile getirerek indirim uygulayabilir. Mahkeme, takdiriyle sabıkasız oluşunu hafifletici neden saymış. Takdiri had uygulaması ceza yasasında mahkemenin geniş takdirine bırakılmış bir konu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*