Ölen PKK'lının babası: Çanakkale'de 4 şehit verdik

Ölen PKK'lının babası: Çanakkale'de 4 şehit verdik.7540
  • Giriş : 03.07.2008 / 02:12:00
  • Güncelleme : 02.07.2008 / 23:59:59

Şırnak'ta çıkan çatışmada ölü ele geçirilen 11 PKK'lının aileleri cenazelerinin kendilerine verilmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aynı çatışmada ölen PKK'lı Rahime Tuncer'in babası Ramazan Tuncer de "Çanakkale Savaşı'nda 3 dayım ve 1 amcam şehit oldu, babam yaralandı" dedi.

Şırnak'ın Uludere ilçesinde 25 Ağustos 2007'de ölü ele geçirilen 11 PKK'lı terörist teşhisi için Ankara Kriminal Polis Laboratuarı'nda yapılan DNA testinde cenazelerin başvuran ailelere ait olduğu 3 Eylül 2007 tarihli 2007/4792 sayılı raporla ortaya çıktı. Ancak aileler bugüne kadar cenazelerini alamadıkları gerekçesiyle İHD Diyarbakır Şubesi'nde basın açıklaması yaptı.

Aynı çatışmada ölen PKK'lı terörist Rahime Tuncer'in babası Ramazan Tuncer, cenazelerin kendilerine verilmemesine bir anlam veremediklerini söyledi.

"Benim babam Çanakkale savaşında yaralandı" diyen baba Tuncer, 3 dayısı ve 1 amcasının şehit düştüğünü belirterek, şöyle konuştu: "Aynı toprağın evladıyız. Artık hiçbir insan ölmesin. Ben bir babayım bize de yazıktır. Akrabalarımın Çanakkale'de ne işi vardı. Çünkü bu memleket hepimizindir. Bu Türk bayrağını biz de kazandık. Kimse bu memleketin sahibi değil. Bizlerde onlar kadar hak sahibiyiz ve cenazemizin derhal verilmesini istiyoruz."

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey ise cenazelerin teşhis edildiğini, gerekli tahlil ve sonuçların yapıldıklarını belirtti.

Şırnak, Siirt ve Hakkari dışında öldürülen PKK'lıların cenazelerinin ailelerine verildiğini öne süren Erbey, "Sözkonusu bölgedeki güvenlik güçleri cenazeleri vermekte güçlük çıkarıyor. Biz de buna bir anlam veremiyoruz" sözlerini kaydetti.

İHD Diyarbakır Şubesi, cenazelerin ailelerine verilmesi için Cumhuriyet Başsavcılığı'na yeniden başvuracak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious