Ölenlerin sırtından maaş vurgunu

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Çorum il merkezi ve köylerinde ölü durumdaki bin 450 emeklinin toplam 1 milyon 680 bin YTL tutarındaki maaşlarının yakınları tarafından çekilmeye devam ettiği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2022 Sayılı Yasa gereğince 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve bakıma muhtaç yaşlı vatandaşlara devlet tarafından üç ayda bir yaşlılık maaşı ödeniyor. Yaşlılık ve hastalıklar nedeniyle bazı yaşlılar maaşlarını bankadan alamadıkları için yakınlarına noter kanalıyla vekâlet vermeyi tercih ediyor. Uzun zaman devletten maaş alan bazı vatandaşların hayatını kaybetmesine rağmen yakınları maaşları çekmeye devam ediyor. Bu tür yöntemlerle devletin zarara uğratılması üzerine harekete geçen yetkili kurumlar, öldüğü halde yakınları tarafından maaşları alınan "mezardaki emeklilerin" peşine düştü.

Yapılan incelemelerde Çorum'da çok sayıda ölünün yerine devletin kasasından maaş alındığını belirlendi. Yapılan vurgunun İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ne bildirilmesinin ardından yürütülen çalışmada yaklaşık bin 450 kişinin öldüğü halde maaşlarında hareketlilik olduğu belirlendi. Bunun üzerine başlatılan soruşturmada, ölen emeklilerin maaşlarının yakınları tarafından banka hesaplarından çekildiği anlaşıldı. Jandarma, akıl almaz vurgunu gerçekleştiren kişilerin adres ve kimlik bilgilerine ulaştı.

Çorum merkez ve 130 köyde çok sayıda kişinin bu yöntemle devletin kasasından haksız kazanç elde ettiği ve devletin bu usulsüzlükten kaybının 1 milyon 680 bin YTL civarında olduğu öğrenildi. Jandarma ekipleri, ölen vatandaşların 3 ayda bir devletten aldıkları maaşlarının yıllar geçmesine rağmen ölü yakınlarının aldıkları vekalet ve kart ile çekmeye devam ettiğini belirledi. Çalışma kapsamında 5 ila 15 yıl öncesinden ölenlerin maaşlarının yakınları tarafından çekildiği tespit edilirken, 2 kişinin ise 20 yıl önce ölen yakınlarının maaşını çekmeye devam ettiği ileri sürüldü.

Şu ana kadar haksız yere maaş alan bin 450 kişi tespit edilirken, operasyonun çevre illerde de aynı şekilde eş zamanlı yürütüldüğü öğrenildi. Güvenlik güçleri söz konusu kişiler hakkında düzenlenen dosyayı Cumhuriyet Savcılığı'na teslim etmesinin ardından soruşturmayı geniş çaplı sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious