Olgaç'ın sözleri sunucuların başını yaktı

Olgaç'ın sözleri sunucuların başını yaktı.10506
  • Giriş : 20.02.2009 / 13:43:00

"Orada Neler Oluyor" isimli programda Atilla Olgaç'ın "Biri esir 10 Rum askerini öldürdüm" sözleri, programın sunucuları Müge Dağıstanlı ve Gülşen Yüksel'in de başına dert açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Sinema ve tiyatro sanatçısı Atilla Olgaç'ın konuk olduğu programın sunucuları hakkında savcılıkça soruşturma başlatıldı.

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ali Çakır, RTÜK ve programın yayımlandığı özel televizyon kanalından görüntü kayıtlarını istedi.

Gelen kayıtlar üzerinde inceleme yapan Savcı Çakır, programın sunucuları Müge Dağıstanlı ve Gülşen Yüksel hakkında da soruşturma başlattı.

Atilla Olgaç'ın ''1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda biri esir 10 Rum'u öldürdüğü'' yönündeki sözleri üzerine, Mersin ve Şişli Başsavcılıkları da soruşturma başlatmıştı.

Başlatılan bu soruşturmaların dosyalarının, yetkisizlik kararı ile Bakırköy Adliyesi'ne gönderilmesi bekleniyor.

Soruşturma kapsamında Olgaç, Dağıstanlı ve Yüksel, Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ali Çakır'a ifade verecek.

Atilla Olgaç'ın programda söylediği sözler:

"Kılıç karakteriyle senaryo gereği adam öldürdük. Ama ne yazık ki bu vatan için ben gerçek hayatta 10 kişiyi vurdum. Askerlikte terhisime 1 gün kalmıştı. Tam o sırada Kıbrıs Barış Hareketi oldu. Beni Mersin'den Kıbrıs'a gönderdiler. Savaşın en acımasızca ve en kanlı bölümünün sürdüğü temizleme harekatında görev verdiler. Komutana 'Yapamam, adam öldüremem, ben sanatçıyım' dedim. 'Burada sanat bitti. Burası gerçek hayat, savaş. Emir verdim mi öldüreceksin' dedi. İlk öldürdüğüm çocuk 19 yaşında, esir düşmüş bir askerdi. Silahı yüzüne doğrulttuğumda yüzüme tükürdü. Alnından vurdum, öldü. Daha sonraki çatışmalarda 9 kişiyi daha öldürdüm. Öldürdükten sonra gidip karargâhta ağlıyor, ertesi gün yine öldürüyordum. Rüyamdan çıkmıyor. Uzun süre psikolojik tedavi gördüm. Bu yüzden hala et yiyemiyorum. Kan göremiyorum. Aklıma öldürdüğüm çocuklar, kokmuş cesetler geliyor. Bu acıyı 25 yıl sonra ilk kez itiraf ettiğini söyleyen Atilla Olgaç "Türkiye'de korkunç bir savaşta bulunmuş, adam öldürmüş, gazilik unvanı almış tek sanatçıyım" dedi. Atilla Olgaç sözlerine şöyle devam etti: Savaş uzun süre mesleğimi de etkiledi. Kitlendim, bir şey yapamadım. Bugün o komutanın 'Hep sahnede numaradan mı adam öldüreceksin. Silahı al da, gerçekten öldür bakalım. Nasıl oluyormuş' dediğini hatırlıyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*