Olgaç'ın sözü AP'de kriz çıkardı

Olgaç'ın sözü AP'de kriz çıkardı.14998
  • Giriş : 26.01.2009 / 17:17:00

AP Rum Üyesi Matsakis, tiyatrocu Atilla Olgaç'ın tartışma yaratan Kıbrıs'a ilişkin açıklamalarını AB’nin gündemine taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Matsakis, “Bu konunun açıklığına kavuşturulmadan Türkiye ile üyelik müzakereleri sürdürülemez” iddiasında bulundu.

Avrupa Parlamentosu (AP) Rum Üyesi Marios Matsakis, tiyatrocu Atilla Olgaç'ın tartışma yaratan, Kıbrıs harekatı dönemine ilişkin açıklamalarını AB'nin gündemine taşıdı. Matsakis, “Bu konunun açıklığına kavuşturulmadan Türkiye ile üyelik müzakereleri sürdürülemez” iddiasında bulundu.

ABhabere göre, Marios Matsakis, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi Başkanlarına yönelik mektubunda Matsakis, Atilla Olgaç'ın, daha sonra yalanladığı, "Kıbrıs'ta elleri bağlı esir bir Rum askerini başından vurdum, 9 kişiyi daha öldürdüm" yolundaki sözlerinin Türk medyasına yansıtıldığını belirterek “Eğer 1974 yılında Türkiye tarafından Kıbrıslı vatandaşlara karşı 'savaş suçları' işlenmiş ise bunlar tam olarak soruşturulmalı ve sorumluları adaletin önüne çıkarılmalı. Bu melese açıklığa kavuşturulmadan Türkiye ile üyelik müzakerelerinin sürdürülemeyeceğine inanıyorum” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*