Olimpiyat kafilesi Başbakanlık'ta

Olimpiyat kafilesi Başbakanlık'ta.6943
  • Giriş : 27.07.2008 / 20:54:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Pekin Olimpiyatları için 29 Temmuz Salı günü yola çıkacak Türkiye Olimpiyat ekibini, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kabulde konuşan Erdoğan, sporcuların olimpiyatlarda Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceğine inandığını söyledi. Türk milletinin yüreği ile sporculara daima destek olacağını ifade eden Başbakan Erdoğan, ''İnanıyorum ki, bu manevi destek sizin gücünüze ayrı bir güç katacaktır'' dedi.

Erdoğan, Türkiye'yi olimpiyatlarda temsil etmeye hak kazanmanın dahi başlı başına büyük şeref olduğunu ifade ederek, sporcuların bunu elde edecekleri başarılarla taçlandıracağından emin olduğunu söyledi.

Son yıllarda pek çok spor dalında dünya çapında başarılara imza atan Türkiye'nin, olimpiyatlarda da en iyi neticeyi elde edeceğine inandığını kaydeden Erdoğan, elde edilen olumlu sonuçların aynı zamanda gençleri spora yönelmeye motive ettiğini vurguladı.

Erdoğan, bugün pek çok branşta geçmişle kıyaslanamayacak kadar çok sayıda gencin sporla ilgilendiğini, ailelerin de spora ilgi duyan çocuklarına eskisine göre çok daha makul yaklaşarak destek verdiğini kaydetti.

Başarılı sporculara yönelik devlet desteklerinin de önemli bir teşvik kaynağı oluşturduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan, spor altyapısının gelişmesi ve bilimsel gelişmelerin de etkisiyle Türkiye'nin bütün spor branşlarında dünya çapında bir marka haline dönüşme yolunda olduğunu söyledi.

Erdoğan, ''Burada iddiamız var, burada hedeflerimiz var. Olimpiyatların bu süreçte yeni ve önemli bir aşama olacağını düşünüyorum'' dedi.

Çok sayıda Türk gencinin Türkiye'yi Pekin'de temsil edecek sporcuların yerinde olmak istediğini, olimpiyat ekibindeki sporcuların bunu unutmamaları gerektiğini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Milyonlarca Türk gencinin rüyasını gerçekleştirme şansı sizlerin elindedir. Buradaki her bir arkadaşımın yarışmalarda bu şuur ve inançla hareket edeceğinden şüphem yok. Zafer, yetenek, inanç ve çalışmanın doğal sonucudur. Sizlerin her üç vasfa da sahip olduğunuz için burada olduğunuzu biliyorum. İnşallah, Pekin'de bugüne kadarki emeklerinizin karşılığını alacaksınız.''

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin spor alanında elde ettiği sonuçların diğer alanlarda da ülke adına önemli kazanımları ifade ettiğini, Türkiye'nin, Avrupa Kupası'ndaki başarısının dünyada tanınmasını sağladığını vurguladı.

-''TÜRKİYE'Yİ HER ALANDA TEMSİL EDECEKSİNİZ''-

Olimpiyat takımının alacağı derecenin de aynı şekilde Türkiye'nin dünyada tanınmasına çok önemli katkılar sağlayacağına inandığını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

''Yüz milyonlarca insanın dikkatinin yoğunlaştığı spor dallarında kazanılan başarılar ülkemize parayla ölçülemeyecek katkılar sağlıyor. Sizler, Pekin'de Türkiye'yi sadece branşınız olan spor dalında değil, her alanda temsil edeceksiniz. Bu tür büyük organizasyonlar da hem birey olarak sizler, hem de ülke olarak bizim için önemli fırsatlardır. Bu fırsatı ülkemizin büyüklüğüne yakışır bir hassasiyetle kullanacağınıza ve önemli başarılara imza atacağınıza yürekten inanıyorum. Millet olarak sizlere olan güvenimiz, inancımız tamdır. Bütün sporcularımızın ve kafilede görevli tüm arkadaşlarımızın Pekin'de Türkiye'yi bu bilinçle temsil edeceğine inanıyorum.

İnşallah, 2020 olimpiyatlarının Türkiye'de olması için elimizden gelen bütün gayreti sarf ediyoruz. İstanbul'u 2020 olimpiyatlarına hazırlamaya devam ediyoruz. Bundan endişeniz olmasın. İstanbul onun için bir değişimi, dönüşümü yaşıyor. Bugüne kadar kaybedilen fırsatlar, İnşallah 2020'de Türkiye'ye olimpiyatla döner. Hepinize başarılı gelecekler diliyorum.''

-SPORCULARA TEK TEK BAŞARI DİLEDİ-

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından Türk Olimpiyat Takımı sporcuları, antrenörleri ve federasyon başkanlarının elini sıkarak Pekin Olimpiyat Oyunları için başarı dileklerinde bulundu.

Olimpiyat Takımı ile birlikte fotoğraf çektiren Başbakan Erdoğan, sporculardan madalya sözü aldı.

Törene Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı, AK Parti Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya da katıldı.

Törende, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ''Atina'dan Pekin'e uzun ince bir yol'' belgeseli ile Olimpiyat reklam filmi ve Yıldız Tilbe'nin seslendirdiği ''Bize Madalya Yakışır'' adlı olimpiyat klibi izlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*