Olimpiyat meşalesi Pekinlilere teslim edildi

Olimpiyat meşalesi Pekinlilere teslim edildi .6943
  • Giriş : 30.03.2008 / 18:16:00

2008 Pekin Olimpiyatları'nın meşalesi, düzenlenen törenle Pekinli olimpiyat yetkililerine teslim edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yunanistan'ın başkenti Atina'da 1896 yılında ilk olimpiyatların düzenlendiği Panathenian Stadyumu'nda düzenlenen tören, yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleşti.

Yunanistan Olimpiyat Komitesi Başkanı Minos Kyriakou, olimpiyat meşalesini Pekin Olimpiyatları Organizasyon Başkanı Liu Qi'ye verirken yaptığı konuşmada, meşalenin dünya turu boyunca saygıyla karşılanmasını diledi.

''Olimpiyat meşalesi, olimpik değerlerde hayranlığı, gururu ve inancı canlandıran, ebedi bir semboldür'' diyen Kyriakou, meşalenin Yunanistan'daki gibi tüm dünyada iyi karşılanmasını istedi.

Çinli yetkili Liu de Çin Hükümeti ve halkının, meşaleyi büyük bir törenle karşılayacağını ifade etti. ''Meşale, ilk kez dünyanın zirvesine dikilecek'' diyen Liu, böylelikle olimpik hareketin büyük gücünün, tüm dünyaca görüleceğini kaydetti.

Yaklaşık 7 bin Yunan ve Çinli seyirci tarafından izlenen törende meşaleyi taşıyan Yunan üçadımcı Hrysopigi Devetzi, yaptığı açıklamada, ''Benim için duygusal bir deneyimdi. Meşalenin tüm, özellikle de Yunan sporculara ışık getirmesini ve oyunlarda her şeyin yolunda gitmesini diliyorum'' diye konuştu.

Stadyumun dışında, polis kordonunu geçmeyi başaran, ancak içeriye giremeyen en az 20 Tibet yanlısı göstericinin, polis tarafından alıkonulduğu bildirildi.

Göstericilerden 65 yaşındaki Roza Minakouli, AP Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, ''Amacımız, Çin'deki insan ve hayvan hakları ihlallerine dikkat çekmek. Hak etmeyen insanlarla meşaleyi paylaşmayız'' diye konuştu.

Daha sonra ''Tibet'i koru'' marşını söyleyen eylemciler, ''Tibet'teki soykırımı durdurun'' ifadesinin yer aldığı bir pankart açtılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious