Olimpiyat meşalesi Tibet'ten geçti

Olimpiyat meşalesi Tibet'ten geçti.8291
  • Giriş : 21.06.2008 / 17:37:00

2008 Pekin Olimpiyatları'nın meşalesi, geçtiğimiz aylarda onlarca kişinin ölmesi ile sonuçlanan şiddet olaylarının yaşandığı Çin'e bağlı Tibet Özerk Bölgesi'nden geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meşale, 'dünyanın damı' olarak da bilinen Tibet'in merkezi Lhasa'dan geçerken, herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için geniş güvenlik önlemleri alındı. Dükkânlar ve yollar güvenlik gereği kapatıldı. Meşalenin 3 bin 650 metre yüksekteki Lhasa'dan geçiş tarihi de güvenlik nedeniyle son anda değiştirilmişti. Meşaleyi 75'i Tibetli, 156 kişi 9.3 kilometrelik güzergahta taşıdı. Meşaleyi taşıyan ilk grupta 1960'da dünyanın en yüksek tepesi Everest'e iki Çinli dağcıyla birlikte tırmanan Tibetli dağcı Konbu ve son grupta Tibetli ünlü soprano Tesetan Dolma da yer aldı.

Ayaklanmanın yaşandığı 14 Mart'tan bu yana Tibet'e yabancı gazeteci girişi yasak. Ancak meşale geçişi dolayısıyla Çinli yetkililerin gözetimi ve denetiminde yabancı gazetecilere bölgeye girmeye izin verildi. Meşale koşusunun sona erdiği ve Tibet'in sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama'nın ikametgâhı olan Potola manastırı önünde konuşan bölgenin Komünist Partisi Sekreteri Zhang Qingli, Tibet'in havası ve onun üstündeki 5 yıldızlı kızıl bayrağın (Çin bayrağı) sonsuza kadar dalgalanacağını söyledi. Zhang, "Çin Dalay Lama kliğinin bölücü entrikalarını ezecek güce sahiptir." Diye konuştu.

Çin'e göre Tibet'te yaşanan 14 Mart ayaklanmasında 18 sivil ve bir polis öldü, 382 sivil ve 241 polis yaralandı. Ancak sürgündeki Tibet hükümetine göre ölü sayısı 100'ü geçmişti. Çin'e göre Tibet'teki olaylarda tutuklananların binden fazlası serbest bırakıldı. 116 kişi ise hala gözaltında ve yargılanmayı bekliyor.

1959 yılında Çin yönetimine karşı isyanın yıl dönümünde barışçıl biçimde başlayan gösteriler 14 Mart'ta şiddet olaylarına dönüşmüş ve çevre illere yayılmıştı. Çin, olayların ardında Dalay Lama olduğun söylerken, Dalay Lama bu iddiayı yalanlamıştı. Nobel barış ödülü sahibi Dalay Lama, Çin'in Tibet'te kültürel soykırım yaptığını savunurken, tek isteğinin bağımsızlık değil, halkına Pekin'in daha fazla kültürel özerklik vermesi olduğunu ileri sürüyor.

Olimpiyat meşalesi, 8-24 Ağustos'taki Olimpiyat Oyunları' öncesi 6 Ağustos'ta Pekin'e getirilecek. Meşale 8 Mayıs'ta Everest'in zirvesine çıkarılmıştı. Olimpiyat meşalesi başta Londra, Paris ve San Francisco olmak üzere Çin'in insan hakları sicilini eleştiren gruplar tarafından protesto edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious