Olimpiyat öğrencileri Ankara'ya veda etti

Olimpiyat öğrencileri Ankara'ya veda etti.18697
  • Giriş : 29.05.2007 / 01:05:00

Olimpiyat öğrencileri, Kızılcahamam'a veda gecesi düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkçe Olimpiyatları öğrencilerinin Kızılcahamam'a veda gecesinde sahne alan Türkmenistanlı öğrenci, komedi gösterisi ile salonda neşeli anlar yaşattı.
5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na katılan öğrenciler, 'Kızılcahamam'a veda' gecesi düzenledi. Geceye Uluslararası Dil Öğretimi Derneği Başkanı Ali Fuat Bilkan, Kızılcahamam Kaymakamı Bilal Çelik, Anayasa Mahkemesi Üyesi Prof. Dr. Sacit Adalı, Demokraside Birlik Vakfı Başkanı Veysel Kayan, Eski Litvanya Büyükelçisi Dr. Halina Kabetskayte ve çok sayıda davetli katıldı.

Tören Uluslararası Dil Öğretimi Derneği Başkanı Ali Fuat Bilkan'ın konuşması ile başladı. Bilkan, olimpiyatlara destek verenlere teşekkür ederek, "Bu organizasyon büyüyerek devam edecek. Katılan ülkeler ile daha samimi ilişkilere, kültürel ve ticari alış verişe doğru gidecek. Biz Türkçe öğrettiğimiz kadar bu ülkleri de öğrendik" dedi.

29 Mayıs'ın İstanbul'un fetih tarihi olduğunu hatırlatan Bilkan, öğrencilerin yarın İstanbul'a hareket edeceğini belirterek, "İstanbul Feshane'de kültür şöleni düzenleyeceğiz. 100 ülke, stantlarında kendi kültürlerini tanıtacak" dedi.

Bilkan'ın konuşmasının ardından sahneye Senegal ekibi çıktı. Öğrencilerin halk oyunu gösterisi büyük beğeni topladı. Türkmenistanlı Ozev Muratov'un finalleri İstanbul'da yapılacak özel yetenek dalında sahnelediği komedi gösterisi, büyük alkış aldı. Türkmence bilmeyen öğretmeninin öğrenci velileri ile olan komik diyaloğu ve kopya çekmenin zorluğu hakkında okuduğu şiir, salonda bulunanları neşelendirdi.

Gösterilerin ardından Laos Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Sengdıgan Lathacobun, Uluslararası Dil Öğretimi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fuat Bilkan'a, Laos'un Zafer Anıtı'nı simgeleyen bir tablo hediye etti.

Tören sonunda katılımcılar organizasyon hakkında görüşlerini dile getirdi. Anayasa Mahkemesi Üyesi Sacit Adalı'nın, "Bu organizasyonu yapanlara, öğrencilere ve öğretmenlerine tek kelime ile şapka çıkartıyorum" diyerek sahneden inmesi büyük alkış aldı.

Gece, öğrencilerin hep birlikte söylediği 'Hayat Bayram Olsa' adlı şarkı ile son buldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious