Olimpiyat şampiyonu Gazanfer Bilge hayatını kaybetti

Olimpiyat şampiyonu Gazanfer Bilge hayatını kaybetti.52155
  • Giriş : 21.04.2008 / 09:05:00
  • Güncelleme : 21.04.2008 / 09:15:06

Karaciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Bilge, 85 yaşında hayata gözlerini kapadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

17 YAŞINDA GÜREŞE BAŞLADI

Gazanfer Bilge'nin ölümü, doğup büyüdüğü Karamürsel'de yasa yol açtı. Karamürsel'de 1923 yılında dünyaya gelen Gazanfer Bilge, 17 yaşında güreşe başladı. Serbest stilde 62 kiloda Türkiye'ye dünya ve olimpiyat şampiyonlukları kazandıran Gazanfer Bilge, özellikle 1948 Londra Olimpiyatları'nda öteki güreşçilerimizle birlikte adını efsane güreşçiler arasına yazdırdı.

1953 yılında güreşi bıraktıktan sonra ticaret hayatına atılan ve yaşamı boyunca kazandıklarının büyük bir bölümünü eğitim için harcayan Gazanfer Bilge, özellikle Karamürsel'de kendi adını taşıyan bir eğitim ve spor kampüsü oluşturdu.

Karamürsel'de binlerce öğrencinin öğrenim gördüğü Kocaeli Üniversitesi'ne bağlı birçok meslek yüksek okulunu da yaptıran Gazanfer Bilge, ayrıca ilçede birçok ilköğretimokulu ile lise binası, anaokulları, 0-6 yaş yetiştirme yurtları da yaptırdı.

Bir süre önce rahatsızlandığı için Florance Nightıngale Hastanesi'nde tedavi gören Gazanfer Bilge'nin bugün hayatını kaybettiğinin açıklanması, Karamürsel'de büyük üzüntü yarattı.23 NİSAN'DA TOPRAĞA VERİLECEK

Gazanfer Bilge'nin cenazesi, 23 Nisan Çarşamba günü İstanbul'da kılınacak cenaze namazının ardından Kocaeli'nde defnedilecek. Bilge'nin cenazesi, 23 Nisan Çarşamba günü Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından Kocaeli'nin Karamürsel İlçesi'ne bağlı Dereköy Beldesi'ne götürülecek. Burada yapılacak törenin ardından toprağa verilecek.

KÖKSAL TOPTAN: ONU ASLA UNUTMAYACAĞIZ

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Gazanfer Bilge'nin vefatı nedeniyle, bir mesaj yayınladı. Bilge'nin vefatını üzüntüyle öğrendiğini belirten Toptan, mesajında şunları kaydetti:

“İlk olimpiyat madalyamızı alarak Türk spor tarihine adını altın harflerle yazdıran Gazanfer Bilge, Türkiye'nin tanıtımını dünya çapında yapan örnek bir sporcuydu. Gönül verdiği ata sporumuz güreşe çok önemli katkılarda bulunan merhum Bilge, uluslararası şampiyonalarda bayrağımızı defalarca göndere çektirerek Türkiye'yi gururlandırmıştı.

Sporda kazandığı başarıların yanında hayırseverliği ile de tanınan merhum Bilge, 2007 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülü'ne layık görülmüştü.

Büyük milletimizin gönlünde seçkin bir yer edinen Gazanfer Bilge'yi asla unutmayacağız. Yakalandığı amansız hastalık nedeniyle hayata gözlerini kapayan efsanevi güreşçimiz Gazanfer Bilge'ye Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına, sevenlerine ve tüm milletimize başsağlığı diliyorum.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious