Olimpiyatlarda en büyük endişe güvenlik sorunu

Olimpiyatlarda en büyük endişe güvenlik sorunu.19653
  • Giriş : 16.04.2008 / 12:06:00

2008 Pekin Olimpiyatları'na hazırlanan Çin'in en büyük dileği olimpiyatların güvenli bir şekilde geçmesi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ülkede 7'den 70'e herkesin kalbi bu günlerde olimpiyatlar için atıyor. Olimpiyatlara yönelik her türlü aktivitenin yapıldığı Çin'de herkes oyunların başarılı geçmesi yönünde dilek tutuyor.

8-24 Ağustos 2008'de Pekin'de yapılacak yaz olimpiyatlarında yelken yarışmalarının yapılacağı sahil şehri Qingdao (Çindao)'da hazırlıklar tamamlanmış durumda. Qingdao valisi Xia Geng (Şia Gın), hazırlıklar kapsamında önlerinde 5 adet sorun bulunduğunu ve bunları çözdüklerini belirtti. Şia, bu kadar büyük yelken yarışları tecrübelerinin olmadığı, yarış alanı olmaması, olimpiyatlarda yeterli rüzgar ile hava koşulları endişesi ve tesislerin inşaatının zamanında bitirilememesi gibi sorunlarla karşılaştıklarını ve bunların hepsini çözdüklerini ifade etti.

Xia, "Şu an bir güçlük var mı diye sorarsanız evet var. Şu an en büyük sorun güvenlik sorunu. Son zamanlarda olimpiyat meşalesinin taşınması sırasında bazı güvenlik problemleri ortaya çıktı'' dedi. Vali Xia ayrıca, olimpiyatların politize edilip, oyunların ruhuna aykırı olan boykot girişimlerine karşı olduklarını kaydederek, Çin'in yüksek standartlı olimpiyat yapmasına kimsenin engel olamayacağını vurguladı.

Olimpiyatlarda Pekin dışında yarışmaların yapılacağı şehirlerde de güvenlik üst düzeye çıkarılmış durumda. Olası güvenlik sorunlarına karşı özellikle havaalanlarında sıkı güvenlik önlemleri uygulanıyor. Vali Xia olimpiyatların şehrin çehresini de değiştirdiğini, başta ekonomi olmak üzere ulaşım ve çevre konularında büyük ilerlemeler kaydedildiğini dile getirdi.

-MİNİK ÇİNLİLERİN OLİMPİYAT HEYECANI-

Olimpiyat heyecanının yaşandığı yerlerden birisi de 900 öğrencisi bulunan Wendeng ilkokulu.

Burada olimpiyatlar nedeniyle yelken dersleri de okutuluyor. Öğrenciler bundan büyük haz duyduklarını söylüyor. Sınıflarda olimpiyat temasının yer aldığı figürler yapan öğrencilerin tek isteği olimpiyatların başarılı geçmesi ve Çinli sporcuların başarı elde etmesi.

5. sınıf öğrencilerin Gan Ranle ve Zhang Shigong, Çin'in olimpiyatlara ilk defa ev sahipliği yapmasından dolayı büyük heyecan duyduklarını, olimpiyatların başarılı geçmesinin tek arzuları olduğunu anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious