Olimpiyatlarda hüsran yaşadık

Olimpiyatlarda hüsran yaşadık.6943
  • Giriş : 14.08.2008 / 11:58:00

Pekin Olimpiyat Oyunları'na 68 sporcuyla katılan Türkiye, ilk 5 gün sonunda tam anlamıyla hüsran yaşadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

branşta mücadele edecek sporcumuz kalmadı. Büyük umutlar beslenen halter ve güreşte de dün adeta kâbus gördük. Halterin 'altın çocuğu' Taner Sağır sıfır çekerken, minderde Şeref Eroğlu ilk müsabakasında elendi.

29. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda rekor bir katılımla 12 branşta yer alan Türkiye'nin, oyunların 5. gününde 3 branşta sporcusu kalmadı. Madalya beklediğimiz halter ve güreşte de dün hüsran yaşadık. Halterin altın çocuğu Taner Sağır '0' çekerken, mindere çıkan Şeref Eroğlu ve Şeref Tüfenk, daha ilk müsabakalarında rakiplerine yenilerek elendi. Pekin'de birer sporcuyla temsil edilen judo ve atıcılığın yanı sıra 2 sporcuyla yer alınan okçulukta yoluna devam eden Türk sporcu bulunmuyor. Judoda erkekler 73 kiloda Sezer Huysuz, atıcılıkta Yusuf Dikeç, okçulukta bayanlarda Zekiye Keskin Şatır ve erkeklerde Yusuf Göktuğ Ergin, oyunlara elemelerde veda etti. Türk Olimpiyat Takımı, Pekin'de atletizm, bisiklet, boks, güreş, halter, masa tenisi, tekvando, yelken ve yüzmede madalya arayacak.

'Kuş Yuvası'ndaki görkemli açılış töreninin ardından 9 Ağustos'ta başlayan Pekin serüvenimizde ilk gün sabah saatlerinde yüzümüz gülüyordu. 48 kiloda podyuma çıkan Sibel Özkan'ın gümüş madalyasıyla sevinmişken; sonrasında başarısızlıklar üst üste geldi. Halil Mutlu'nun yokluğundaki halter kafilesinde ilk ve en ciddi fireyi 'sıfır' çeken olimpiyat şampiyonu Nurcan Taylan'la verdik. 56 kiloda yarışan Sedat Artuç'la da aynı hüsranı yaşadık. Diğer branşlardaki hezimeti halter ve güreşteki diğer sporcularımızla 'unuturuz' dedik; ancak grekoromen güreşte mindere çıktığımız ilk iki gün adeta döküldük. 60 kiloda mücadele eden Soner Sucu, Rus ve Kübalı rakiplerine boyun eğdi. Dün mindere çıkan 66 kiloda Şeref Eroğlu ve 74 kiloda Şeref Tüfenk de daha ilk müsabakalarında rakiplerine yenilerek elendi. 66 kiloda Avrupa ve dünya şampiyonu, 2004 Atina Olimpiyatları ikincisi Şeref Eroğlu, ilk turu maç yapmadan geçti. 2. turda dünya şampiyonu Bulgar Nikolay Gergov ile karşılaşan Eroğlu, 1-1 sonuçlanan ilk periyodu, son teknik puanı rakibi aldığı için yitirdi. 2. periyodu da 2-1'lik skorla Bulgar güreşçi kazanınca Şeref Eroğlu karşılaşmadan 2-0 yenik ayrıldı.

74 kiloda Avrupa ikincisi Şeref Tüfenk de ilk turda Azeri Ilgar Abdulov karşısında son derece kötü bir müsabaka çıkardı. Her iki periyodu 2-1'lik skorlarla geride tamamlayan Şeref Tüfenk, müsabakayı da 2-0 yitirdi. Halterde erkekler 77 kiloda yarışan Türk sporcu Taner Sağır da 'sıfır' çekti. Sağır, koparmada 165 kiloyu 3 hakkında da kaldırmayı başaramayınca, 'sıfır' çeken 3. Türk halterci oldu. Sağır, Atina-2004'te koparma ve toplamda olimpiyat rekoru kırarak şampiyonluğu kazanmıştı. Taner'i izlemeye gelen Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin de ileriye dönük mesajlar verdi: "Bu netice geriye kalan sporcularımızın moralini olumsuz etkilememeli. Şu ana kadar başarısız olduğumuz doğru. Olimpiyatlardan sonra tüm federasyonlar oturup bir değerlendirme yapmak zorundadır. Ayrıca benim kanaatim, daha genç ve yeni sporcularla olimpiyatlara katılmak yönünde." Dün havuzda da hüsran yaşadık. Yüzmede erkekler 200 metre sırtüstünde Derya Büyükuncu, seçmeleri geçemeyerek elendi. Bayanlar 200 metre kurbağalamada Dilara Buse Günaydın, seçmeleri geçemeyerek Pekin'e veda etti. Okçuluk müsabakalarının 5. gününde ise erkeklerdeki tek Türk sporcu olan Yusuf Göktuğ Ergin, ikinci turda Güney Koreli Lee Chang Hwan'a 117-109 yenilerek elenmekten kurtulamadı.

Türk halkından özür diliyorum

Ülkemizi halterde 77 kiloda temsil eden Taner Sağır, koparmada sıfır çekti. 165 kiloyu 3 hakkında da kaldıramayan sporcumuz, silkmede yarışma hakkını da yitirdi. Atina Olimpiyat ve Dünya Gençler Şampiyonu haltercimiz, Türk halkından özür dilerken, "Belimden korkarken elim sakatlandı. Fakat hayatımın en kötü müsabakasını çıkardım." dedi. Sağır, olimpiyat hazırlıklarıyla ilgili hiçbir sıkıntılarının olmadığını belirterek, "Buraya gelmeden 4-5 kilo verdim. Bu biraz etkilemiş olabilir. Gücüm yerinde. Ancak ilk hakkımda dirseğimden sorun yaşamam, sonucu etkiledi." diye konuştu.

Güreş hayatına son veren Eroğlu: İnsan fizyolojisi yaşlanıyor

Pekin Olimpiyatları'nda 66 kiloda Bulgar güreşçiye 2-0 yenilerek güreş hayatına veda eden Avrupa ve dünya şampiyonu, Atina Olimpiyatları ikincisi güreşçi Şeref Eroğlu, elinden geleni yaptığını söyledi. Eroğlu, "Keşke güreş yapıp yenilseydim. Güreş yapmamıza kurallar ve hakemler mani oldu. Dünyanın hiçbir sporunda hakemin bu kadar inisiyatifi yok. Türkiye masa başında da güçlü olmalı." dedi. Bulgar rakibinin kendisine vururken hakemin uyardığını, kendisinin en ufak temasında ihtar puanı verdiğini anlatan Eroğlu, "Buraya kadar nasipmiş. Son maçım olduğu için iyi bitirmek istiyordum." diye konuştu. 18 yıllık güreş hayatına son verdiğini ifade eden Eroğlu, şunları söyledi: "Başbakan'a söz vermiştim. Geçen olimpiyatlarda kıl payı kaçırdığımız altın madalyayı burada alabilirdik. Ama ben de insanım. İnsan fizyolojisi yaşlanıyor. Bizi yıllardır destekleyen, hayır dualarla yalnız bırakmayanlara teşekkür ediyorum."

Hasan Akkuş: Bedeli ödenir yeniden aday olmayacağım

Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş, Pekin'de alınan başarısız sonuçların sorumluluğunu, kendisinin başkanlığındaki federasyon yönetiminin üstlenmesi gerektiğini belirterek, "Ekim ayında yapılacak seçimde yeniden aday olmayı düşünmüyorum." dedi. Sporcuların beslenmesinden kullandıkları malzemelere kadar her şeyin birinci sınıf olduğunu vurgulayan Akkuş, "Fakat bazı şeyleri doğru yapamamışız. Bu durumda başarısızlığın bedelini de ödememiz gerekir." diye konuştu.

Naim: Taner, kendine yenildi

Halterin efsane ismi Naim Süleymanoğlu, Taner Sağır'ın elenmesinden büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Taner'e çok güvendiğini ifade eden Süleymanoğlu, şöyle devam etti: "165'i kaldırabilseydi gerisini de getirirdi. Ama psikolojik olarak aklı o kiloda kaldı. Böyle özel arkadaşlara sahip çıkılması gerekir. Pekin'deki sporcularımızın başarısızlığına akıl erdiremiyorum. Dönüşte iyi bir planlama gerekiyor. İnşallah Pekin'de devam eden yarışmalarda bundan sonra yarışacak sporcularımız madalya kazanır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*