Olli Rehn:' Türkiye'ye mesaj verdik'

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, AB'nin önceki gün aldığı kararla, Ankara protokolüyle ilgili sorumluluklarını yerine getirmediği için Türkiye açık bir mesaj verdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupa Parlamentosu genel kurul oturumunda bu sabah, Dışişleri Komisyonu Başkanı Alman Hristiyan Demokrat Elmar Brok'un "Genişleme stratejisi" ve Alexander Stubb'un "AB'nin yeni ülkeleri hazmetmesi" konularında hazırladıkları raporlar tartışıldı.

Olli Rehn, genel kurulda yaptığı konuşmada, AB dışişleri bakanlarının kararının memnuniyet verici olduğunu belirterek, "AB, Türkiye gibi hassas bir konuda, büyük bir krize yol açmadan çözüm bulabileceğini gösterdi. Bunun herkes tarafından takdir edilmesi gerekir" dedi. Rehn, bu kararla Türkiye ve AB arasında bir tren kazasının da engellenmiş olduğunu iddia etti.

AB dönem başkanı Finlandiya'nın Dış Ticaret Bakanı Paula Lehtomaki, "ülkesinin, Türkiye ve AB arasındaki müzakerelerin kesilmemesi için elinden geleni yaptığını" söyledi. Finli bakan, AB bakanlarının kararıyla olası tren kazasının engellendiğini sözlerine ekledi.

Tartışmada söz alan Avrupalı parlamenterlerin büyük bir kısmı, AB bakanlarının Türkiye ile ilgili aldığı karara destek veren konuşmalar yaptı.

Bu arada Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Joost Lagendijk, "AB bakanlarının, ilkbahar aylarında, Kıbrıslı Türkler üzerindeki izolasyonların kaldırılmasını tekrar gözden geçirecek olmasının sevindirici" olduğunu söyledi.

Tartışma sonunda, iki rapor genel kurulda oylamaya sunulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious