'Olmayan yasağı kaldırmaya çalışıyoruz'

  • Giriş : 21.01.2008 / 17:17:00

Üniversitelerde ve kamusal alanlarda, 'türban' yasağını kaldırmak amacıyla AK Parti Grubunda başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


AK Parti'nin hukukçu milletvekillerinden oluşan Grup Başkanvekilleri Sadullah Ergin ile Bekir Bozdağ'dan oluşan komisyon hukukçuların da görüşlerine başvuruyor. AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, yargının yeni bir karara yol açacak uygulamaya karar veremeyeceğini belirterek, yapılacak bir uygulama varsa onu da TBMM'nin yapacağını söyledi. Bozdağ, 'Türban yasağı ile ilgili ortada yargı kararı yok, Anayasa'da yok. Bir mahkemenin gerekçeli kararı var. Keyfi, garabet bir uygulama. Biz aslında yasak olmayan bir yasağı kaldırmaya çalışıyoruz' dedi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çıkışıyla başlayan ve MHP'nin önerisiyle boyut kazanan türban yasağının kaldırılması ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

-HUKUK GARABETİ, HUKUK AYIBI-

Çalışmalarla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, türbanla ilgili bir yasağın olmadığını belirterek, 'Biz türbanla ilgili olmayan bir yasağı kaldırmaya çalışıyoruz. Böyle bir yasak yok. Anayasa'da yok, yargı kararı yok. Sadece bu konuda bir mahkemenin gerekçeli kararı var. Keyfi, garabet bir uygulama. Bu bir hukuk devleti ayıbıdır" dedi.

-ANAYASA'NIN 13. MADDESİNİ PAS PAS ETTİK'

Bozdağ, yargının yeni bir karara yol açacak uygulamaya karar veremeyeceğini savunarak, yapılacak bir uygulama varsa onu da TBMM'nin yapacağını söyledi. Bozdağ, Anayasa'nın temel hak ve özgürlükleri düzenleyen 13'üncü maddesine de vurgu yaparak, 'Bu madde de pas pas edildi' değerlendirmesinde bulundu.
Türbanın serbest kalması yönünde Anayasa üzerinde bir çalışma yaptıklarını belirten Bozdağ, bu çerçevede Anayasa'nın 24, 42 ve MHP'nin önerisi doğrultusunda 10. madde üzerinde çalışmalarına devam ettiklerini söyledi. Çalışmalarını bu hafta içinde bitirmeyi hedeflediklerini belirten Bozdağ, yapılacak düzenlemelerin Ceza Kanununa ve genel ahlaka aykırı olmayacağının da altını çizdi.

-KILIK KIYAFETTE İKİ YÖNETMELİK VAR ONDA DA TÜRBAN YASAĞI YOK-

AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin de konuyla ilgili çalışmaların devam etiğini, henüz konuyla ilgili ortaya somut bir şey çıkmadığını belirtti. MHP'nin önerisindeki Anayasa'nın 10. maddesinin değişikliğini de değerlendirdiklerini kaydeden Ergin, 'Ancak, bu öneri arzu edileni karşılar mı ona da bakacağız. MHP ile ilgili müzakereler devam edecek. Çalışmalarımız bittikten sonra MHP ile de bir araya geleceğiz' dedi.
Bugüne kadar kılık-kıyafet konusunda iki yönetmelik olduğuna işaret eden Ergin, bu yönetmeliklerde de yasağın sözkonusu olmadığına dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious