Ölmeden tabuta giriyorlar!

  • Giriş : 14.01.2008 / 17:43:00

Hayatlarından sıkılanlar ya da yeniden başlamak isteyenler tabuta giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Güney Kore’de şu sıralar, depresyonla savaşan ya da hayatlarından sıkılıp yeni bir hayata başlamak isteyenler için düzenlenen “Yeniden doğuş” cenaze törenleri çok moda.

Daha iyi bir gelecek isteyen Koreliler, Korea Life Consulting isimli şirkete giderek kendilerine “sahte” cenaze töreni düzenliyorlar. Yeniden doğmak isteyen kişi önce gelecekle ilgili dileklerini dile getiriyor.

Yakınlarına yazdığı vasiyetnameyi yüksek sesle okuyor. Ardından da tabutun içine giriyor. Töreni düzenleyen kişi çınlayan sesiyle ayini gerçekleştiriyor ve ardından tabut kapatılıyor. Bu sırada “ölen” kişi için ağıtlar yakılmaya başlıyor. 15 dakika sonra tabut yeniden açılıyor ve insan yeniden doğuş ritüelini yerine getirmiş oluyor.

Tören için kişi başına 355 dolar alınıyor. “Sahte” cenaze töreni kimi kesimler tarafından “şarlatanlık” ve “dolandırıcılık” olarak ifade ediliyor. Ancak bu sayede yeniden doğduğuna inanan bir çok kişi hayatlarında ve işlerinde daha başarılı olduğunu iddia ediyorlar.

Üç yıl içinde 50 bin kişi kendisi için yeniden doğuş töreni yaptırdı. Hatta ülkenin en büyük elektronik devlerinden olan Samsung, geçen yıl 900 çalışanını, paralarını bizzat kendisi ödeyerek bu törene gönderdi. Gumi’deki Samsung fabrikasının insan kaynakları sorumlusu olan Kim Hee-jin, “Bu kişilerin iş performanslarında gözle görülür bir değişim oldu. Çok büyük verim aldık” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious