Ölmemek için gösterileri iptal edin

Ölmemek için gösterileri iptal edin.10587
  • Giriş : 16.06.2009 / 18:52:00

İran'da, seçimlerin ardından çıkan olaylarda 7 kişi öldü. Reformcu Musevi, yandaşlarının hayatını korumak için gösterilere gitmemeleri çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İran'da Cumhurbaşkanı seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra başlayan gösteriler devam ediyor. Ancak gösterilerde kan dökülmeye ve çatışmalar sertleşmeye başladı.

Dün yedi kişinin gösterilerde öldürülmesi üzerine reformcu lider Musevi bir açıklama yaparak, bugünkü gösterileri iptal etti.

Yandaşalrına, Tahran'da gerçekleşmesi beklenen katılmamalarını duyuran Musevi, bunun hayatları korumak için gerekli olduğunu söyledi. Öte yandan İran'da yabancı basına görüntü alma yasağı getirildi.

MEYDAN AHMEDİNEJAD TARAFTARLARINA KALDI

Devlet televizyonu ise, "korsan gösteri yaparak kamu malına zarar veren ve halk güvenliğini tehdit edenlere" tepki göstermek amacıyla halkı gösteri yapmaya çağırdı.

Halkın gösteri yapmaya çağrıldığı Veli-yi Asr Meydanı ve etrafında, Musevi taraftarlarının da gösteri yapması bekleniyordu. Ancak şu anda meydanda Ahmedinejad taraftarları toplandı. Yüzlerce kişi İsrail ve ABD aleyhine sloganlar atıyor.

Bu arada, Emniyet Genel Müdür Vekili Ahmet Rıza Radan, gösterilerde bankaları, iş yerlerini, belediye otobüslerini, özel araç ile polis otolarını ateşe vererek tahrip eden çok sayıda kişinin yakalandığını açıkladı. Radan, "korsan gösterilerle halkın can güvenliğini tehdit eden zanlılara ait çok sayıda silah ile bol miktarda patlayıcı madde ele geçirildiğini" söyledi.

İran devlet televizyonu ve radyosu, dün Tahran'da gerçekleşen protestolarda 7 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Tahran Emniyet Genel Müdür vekili de bu bilgiyi doğruladı.

İngilizce yayın yapan resmi Press televizyonu, devlet radyosunun ''yasa dışı Tahran yürüyüşünde 7 kişinin öldüğünü'' duyurmasını flaş haber olarak geçmişti. Devlet radyosunun, dün gece Tahran'ın batısında toplanan çok sayıda kişinin ''askeri bir binaya saldırmaya çalışması üzerine'' göstericilere ateş açıldığını ve 7 kişinin öldüğünü duyurduğu bildirildi.

Olayda, çok sayıda kişinin de yaralandığı kaydedildi. Ancak ölenlerin muhalefet yanlısı mı, iktidar yanlısı mı oldukları belirtilmedi.

SOKAK ÇATIŞMALARI TUZAĞINA DÜŞMEYİN

Mir Hüseyin Musevi, daha önce yaptığı bir açıklamada da yeni gösterilerin "sakin ve barışçı" geçmesi çağrısında bulunmuştu. Musevi'nin internet sitesindeki açıklamada, Musevi'nin, halka ve yandaşlarına "gösteride barışçı bir şekilde hareket etmeleri, sükunetlerini korumaları ve sokak çatışmaları tuzağına düşmemeleri" çağrısında bulunduğu belirtilmişti.

DÜN DE BİR KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

İran'da, dün de muhalefetin protesto gösterisinde, gönüllü milis teşkilatı (Besic) binasına göstericilerin saldırması üzerine açılan ateşte bir kişinin öldüğü bildirilmişti. Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybeden reformcu Mir Hüseyin Musevi'nin onbinlerce yandaşı, başkent Tahran'da sokağa dökülmüştü.

KERUBİ DE MUSEVİ'YE DESTEK VERDİ

Reformcular ve iktidar yandaşları arasında gerçekleşen çatışmalar, gece geç saatlere kadar devam etti. Musevi yandaşı öfkeli kalabalık dağılmayı reddetti, bazı araçlar ateşe verildi. İçişleri Bakanlığı'nın yasağına rağmen Tahran'da gerçekleşen dün gösterilere Mir Hüseyin Musevi de katıldı. Bir diğer reformcu aday Mehdi Kerubi de Musevi'ye destek için kalabalığın karşısına çıktı.

OYLARIMIZI İSTİYORUZ

Musevi yandaşları "Oylarımızı istiyoruz", "Yalancılar, korkmuyoruz" gibi sloganlar attı. Polis yüzlerce kişiyi gözaltına aldı. Kalabalığa göz yaşartıcı gazla ve coplarla müdahale etti. Reformcuların tepkisi, sadece Ahmedinejad'a değil, dini lider Ali Hamaney'e yönelik bir meydan okuma olarak da değerlendiriliyor.

REFORMCU LİDERLER DE GÖZALTINA ALINIYOR

Ülkede muhalif kanadın önde gelen isimleri de gözaltına alınmaya başladı. Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'nin yardımcısı reformcu lider Muhammed Ali Abtahi de gözaltına alınanlar arasında.

Abtahi'nin makamından yapılan açıklamada, liderin bu sabah gözaltına alındığı duyuruldu, ancak detaylı bilgi verilmedi. Muhammed Ali Abtahi, cuma günkü seçimlerde reformcu aday Mehdi Kerrubi'yi destekliyordu.

Reform yanlısı kaynaklar, bir diğer reform yanlısı Said Haccaryan'ın da dün gözaltına alındığını bildirdi. Haccaryan cumhurbaşkanlığı yarışında Mir Hüseyin Musevi'yi destekliyordu.

Öte yandan yarı resmi Fars haber ajansı, adı açıklanmayan bir polis yetkilisine dayanarak verdiği haberde, ''devrim karşıtı bazı kişilerin beraberlerinde mühimmatla yakalandığını ve gözaltına alındığını'' belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*